fust_kememy_jo

A szegénység vagy a nemtörődömség mérgezi inkább Érd levegőjét?

fust_kememy_jo

A szegénység vagy a nemtörődömség mérgezi inkább Érd levegőjét?

Mit lehetne tenni a sok érdi illegális hulladékégető ellen?

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Pár napja nagy vitát kavart a közösségi oldalon az a videónk, amely a volt Termál fürdő kéményéből kiáradó füstöt örökítette meg. A kommentelők egy része a tulajdonos felelősségét hangoztatta, feltételezve, hogy ő maga próbálja felszámolni a több éve ott dohosodó hulladékot. A másik része arra gyanakodott, illegális házfoglalók fűtenek így. És akadt hozzászóló, aki azzal mentegette őket, hogy a szegény embereknek is joguk van a meleghez.

Bizony, igencsak húsba vágó kérdés, hogy a meg nem fagyáshoz való jog érvényteleníti-e a levegő mérgezésének bűntettét. Ezen a télen különösen éles kérdéssé vált, mit lehet tenni azokkal szemben, akik hulladékégetőnek használják a fűtőberendezéseiket. És az is, hogy a jelenség valóban a szegénység számlájára írható-e.

futesfusteudrazse-

Hagyományosan környezetvédő attitűdje mellett az érdi pocsék levegő is inspirálhatta Tetlák Örs érdi alpolgármestert, aki az LMP elnökségi tagjaként arra hívta fel a figyelmet ma reggeli sajtótájékoztatóján, hogy megoldást kell találni a háztartási hulladékkal fűtés megakadályozására.

„A tüzelőanyag lassan luxuscikké válik” – mondta ki a szomorú igazságot az alpolgármester. Egyre többen égetnek olyan anyagokkal – bontott nyílászárókkal, vegyszerekkel kezelt fával, bálás ruhával, kárpitozott bútorokkal, műanyagokkal, autógumival – amelyek elégetésével halálos mérgeket juttatnak a levegőbe.”

„A háztartási hulladékégetés az energiaszegénység olyan széles körben elterjedt formája, amely rendkívül veszélyes, mert súlyos levegőszennyezést okoz, és évente több mint tízezer magyar ember korai halálához vezet. Egyetlen hulladékkal fűtő háztartás kilométeres körzetben képes a levegőt tönkretenni.”

Számos korábbi cikkünkben írtunk arról, milyen hulladék milyen típusú mérgezést és közvetve súlyos betegséget okozhat. Különösen veszélyes a gyerekekre, születendő magzatokra, krónikus betegségekben szenvedőkre.

„Ahogy a probléma komplex, a megoldás is az. A kormánynál azonban évek óta süket fülekre találunk – szögezi le az alpolgármester. – Tétlenül hagyják, hogy emberek százezrei éljenek szennyezett levegőben. Az állam egyre inkább kivonul a szociális ellátások támogatásából, holott fel kellene ismernie, hogy azonnali érdemi cselekvésre van szükség. Hiszen a szeméttel való fűtés nemcsak szociális, hanem gazdasági kérdés is. Olyan összetett probléma, aminek megoldásában nem szabadna magukra hagyni az önkormányzatokat és a civil szervezeteket.”

Tetlák szerint három azonnali teendője volna a kormánynak.

  1. Szemléletformáló kampányokat indítani. Az esetek harmada ugyanis információhiányból vagy felelőtlenségből fakad.
  2. Épületfelújítási és korszerűsítési programokat kezdeményezni rászorult családok számára, költségeik érdemi csökkentése érdekében. A szeméttel való fűtés motivációja az esetek 15 százalékában a szegénység.
  3. Szigorú és következetes hatósági fellépéssel kell visszaszorítani a nemtörődömségből szennyezők károkozását.

„A fenti intézkedéscsomag csak együtt működne jól – hangsúlyozza Tetlák Örs. – A szemléletformálás nem sokat ér, ha drága orosz gázzal a legrosszabb minőségű és energiahatékonyságú épületekből fűtjük az utcát. Ugyanez érvényes a szankcionálásra: hiába lenne lehetőség több százezres bírság kiszabására, ha nincs olyan megfelelő hatáskörrel és kapacitással rendelkező hatóság, amely érdemben intézkedni tud a helyszínen.”

teli rezsicsokkentes_igazolas_190311Tetlák Örs azt tanácsolja, hogy a szegénység okán szennyezők, illetve, akiknek nem telik tüzelőre, forduljanak az önkormányzatokhoz. Bár az önkormányzatok bárki másnál eredményesebben megkülönböztethetnék a szociális rászorultságot a nemtörődömségtől, a levegőszennyezés elleni fellépéshez szükséges hatáskörök ma a kormányhivataloknál vannak, hivatali időn kívül pedig a rendőrség vállát nyomják.

Tetlák szerint a kormánynak mihamarabb szociális alapú rezsitámogatási rendszert kellene kidolgozni, hogy elsősorban a rászoruló családok kapjanak érdemi segítséget. Ennek hiányában az önkormányzatokra fog rázuhanni sok, a szociális ellátások terén új belépőnek számító család megsegítésének megoldhatatlan terhe.

Olyanoké, akik eddig ugyan megvoltak támogatás nélkül, de mert elveszítették a munkájukat, vagy kiestek a kedvezményezett árból, nem tudják kifizetni a rezsiszámlájukat. A megemelkedett rezsiárakra tekintettel az érdi képviselő-testület az egyik utolsó ülésén megszavazta, hogy a korábbi 42 ezerről 80 ezer forintra emelték a rászorulók tüzelőtámogatását.

A hatósági áras tűzifa jelenleg – az átgondolatlan szabályozás miatt – épp a rászorulók számára elérhetetlen. Messzire kellene érte menni, és saját költségen szállítani és feldarabolni.

Fotó: ÉrdMost archívum, Pixabay, Tetlák Örs

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email