A szervezők kiemelték: bár a rendszeres és erős áradások időről-időre képesek átrendezni a folyó árterének hulladékhelyzetét, szerencsére az évek óta tartó kitartó munkának látszik az eredménye, hiszen a rendszeres takarításoknak köszönhetően az ártérben kevesebb az erősen szennyezett hulladék gócpont. A petkalózok a Tisza mellékfolyóin és az alsóbb szakaszain is folytatják a hazai hulladékmentesítést, ezzel párhuzamosan pedig erősítik nemzetközi folyótisztító programjaikat. A IX. Felső-Tiszai PET Kupa Áder János köztársasági elnök fővédnökségével, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) támogatásával valósult meg.
A verseny utolsó napján ismét legalább másfél tonna hulladékot bányásztak ki a petkalózok a vásárosnamény-gergelyiugornyai befutó előtt elterülő Jánd-szigeten, ami évről-évre biztos lelőhelye az uszadékfák között feltornyosuló hulladéknak. Összességében az egy hetes, kilencedik alkalommal megrendezett felső-tiszai versenyen 6 tonna hulladékot gyűjtött össze csaknem 300 résztvevő. A hulladékrekord helyett a szervezők idén főként a nehéz körülményekről, az időjárás okozta szélsőségekről számoltak be és hangsúlyozták, hogy a Jánd-sziget kivételével, a folyó végighajózott felső szakaszán megszűnni látszódnak a legnagyobb hulladéklelőhely gócpontok. Hozzátették, hogy legfrissebb tapasztalataik alapján az egyre gyakoribb, erős áradások képesek jelentősen újra rendezni a folyóparton kialakuló hulladékhelyzetet. Örvendetes, hogy a folyó Vásárosnamény alatti szakaszára kevesebb hulladék úszik le a Felső-Tisza-Vidéki hulladékmentesítő gépláncnak köszönhetően.
A szervezők folyamatosan végeznek hulladéktérképezést, így a TrashOut nemzetközi applikációval és a magyar fejlesztésű tisztatiszaterkep.hu online felületen nyomon követhető a hazai hulladékhelyzet. A versenyhez Tiszabecsnél csatlakozott a PET Kupa Tisza Expedíciója, amely július második felében a Tisza forrásától, Kárpátaljáról indulhatott el a Nemzetközi Beruházási Bank támogatásának köszönhetően. A felső-tiszai verseny végeztével az expedíció a felfedező utat egészen a Duna torkolatig folytatja. A másfél hónapig tartó túra során a szakemberek az ukrán, román és a szerb Tisza szakaszok szennyezettségéről is pontosabb képet kapnak. Az érdeklődők online követhetik nyomon az expedíciós kalandokat, egyes kiemelt helyszíneken pedig a PET Kupa Műanyag Műhelyemail.com (44) hulladék-újrahasznosító programokkal várja a felnőtteket és gyerekeket egyaránt.
1027 zsák hulladéktól tisztult meg a folyó
A PET Kupa szervezői megalakulásuk óta kiemelt figyelmet szentelnek annak, hogy az összegyűjtött hulladék felhasználható része, – megfelelő szelektálás után – újrahasznosításra kerüljön. A szelektálási munkában a csapatok egyre jelentősebb szerepet vállalnak. A hulladék nagyobb részét már a parton, vagy saját pethajójuk fedélzetén átválogatták a kalózok. A zsákolt hulladékért PETákok jártak, sőt, a pontozást végző PETbankárok az úgynevezett szuperzsákokért – amelyek színre válogatott, összezsugorított, kupak nélküli PET-palackokat tartalmaznak -, négyszer annyi pontot osztottak ki, mint a válogatás nélküli zsákokért. Minden elismerés a csapatoknak, hiszen az összeszedett hulladék több mint felét szuperzsákként adták le.
A hulladékok körforgásban tartását az esemény szakmai partnere, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége segíti. A csapatok által megkezdett szelektálást a PET Kupa önkéntes csapata folytatta. A hasznosítható fém és üveg hulladék az Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Nkft. segítségével a hulladékfeldolgozókhoz kerül. A PET palackok színre válogatás és bálázás után kerülnek feldolgozásra a P.M.R. Kft. közreműködésével. A kupakokat és a polipropilénből készített csomagolóanyagokat, például samponos flakonokat a Holofon ZRt. és a Recyclen Kft. segítségével hasznosítják újra. Az így nyert másodnyersanyagból később hajótestek, hajódeszkák készülhetnek. Ahogy azt már a tiszai versenyeken megszokhattuk, az összegyűjtött hulladékmennyiség 60%-a újrahasznosításra kerül.