Különösen a gyerekek élik át gyakran, de nyaranta – egy-egy strandolás, uszodázás után – a felnőttek is tapasztalhatják magukon a kötőhártya-gyulladás jeleit.
A fertőzést nem könnyű kivédeni, de a kezelése ma már meglehetősen hatékony. A részletekrő Dr. Szabó-Jóföldi Fann szemészorvos beszélt rádiónk reggeli műsorában.
Tehát a nyári szemgyulladás igen gyakori betegség, azonban vannak egyéb szempanaszok is, amik ebben az évszakban gyakrabban érinthetik az embert.
Sokan szenvednek nyáron szemgyulladástól, ami több okból alakul ki jellemzően a forró évszakban. Az egyik ok, például a strandvízben tenyésző baktériumok és vírusokra vezethető vissza, amik különböző fertőzéseket okozhatnak, és a strandokon, természetes vizekben fürdőzők számára jelenthetnek fertőzési kockázatot. De létezik egy másik ok is, amire sokan nem gondolnak, holott komoly szempanaszt okozhat és a baktériumokhoz, egyéb kórokozókhoz semmi köze – a napszemüveg.
A napszemüvegeket korábban üvegből készítették, ezért teljes mértékben UV-szűrősek voltak. Azonban a mostani napszemüvegek általában már műanyag lencséket tartalmaznak, amelyekre külön szűrőréteget visznek fel, hogy a káros sugarak ne jussanak át a lencsén. Amelyik napszemüveg azonban nincs ellátva megfelelő UV-szűrő felülettel, az előbb-utóbb szemgyulladást fog okozni. A jelenség hátterében az áll, hogy ahogyan a bőr, ugyanúgy a szem is nagyon könnyen le tud égni, ha nem védjük megfelelően a napsugárzás káros hatásaitól. Ezt úgy tudjuk kivédeni, hogy vagy a címkén nézzük, hogy szerepel-e rajta a felirat, vagy pedig elvisszük optikushoz, aki egy különleges műszerrel meg tudja vizsgálni, valóban véd-e az új szerzemény.
Hallgassa meg interjúnkat a témáról!