Az étterem ellenőrzése során – amit pár nappal ezelőtt végeztek – súlyos, élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai körülményekkel szembesültek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei. A szakemberek által megállapított hibák és hiányosságok az egység tevékenységének azonnali felfüggesztését indokolták – írják a július 8-án közzétett tájékoztatóban.
Az étterem üzemi területén általános volt a takarítatlanság, nyílászárók, a padozat, a munkafelületek, a polcok, de még az edények, az eszközök és a villanykapcsolók is rendkívül szennyezettek, tisztítatlanok voltak. Több helyen szennyezett, undort keltő textilrongyot találtak az ellenőrök. Az élelmiszerek tárolásával is akadtak gondok: közös hűtőtérben tároltak eltérő higiéniai megítélésű élelmiszereket (pl. friss hús, konzerv, zöldség, főtt tészta), de számos esetben közvetlenül a padozaton tárolták az élelmiszereket. A külvilágra nyíló ajtót leszerelték, azt az udvaron, a falnak támasztották. Helyette csupán egy acélkeretre rögzített, sérült rovarhálójú ajtót szereltek fel úgy, hogy az ajtó és a fal közt akkora rés volt, hogy azon a kártevők akadálytalanul bejuthattak.
Ezen túlmenően az egységben különböző helyeken, a főzőtér egyik polcán, az ablakpárkányon, az alapanyagraktárban, a tojásraktárban és az emeleti előtérben tároltak személyes és egyéb, a technológiához nem kapcsolódó tárgyakat (pl. vasalódeszka, létra, fogkefe, lábbelik).
Az üzemi területen higiénikus módon kezet mosni egyáltalán nem lehetett, a fagyasztó melletti kézmosóban egy hosszabbítót tároltak.
A Nébih az étterem tevékenységét azonnali hatállyal felfüggesztette, és 15 tétel, összesen közel 180 kg jelöletlen, nem nyomonkövethető élelmiszert azonnali hatállyal kivont a forgalomból.
Ilyen esetekben az éttermek csak akkor folytathatják tevékenységüket, ha kijavították az élelmiszer-biztonsági jogsértéseket, és megtörtént az ismételt hatósági ellenőrzés. Mint dr. Helik Ferenc, a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatóságának vezetője kérdésünkre elmondta, az éttermet múlt héten zárták be. Az üzletben július 2-ára kijavították a hiányosságokat, a Nébih pedig elvégezte az ismételt (és tételes) hatósági ellenőrzést. Mivel ezen mindent rendben találtak, újra megnyithatott az üzlet.
Az eljárás azonban még nem zárult le: a Nébih több szempontot megvizsgálva dönt arról, mekkora bírságot kell fizetnie a jogsértő vállalkozónak. Ilyenkor azt is megnézik, kapott-e bírságot hasonló ügyben az illető vállalkozás, ez ugyanis súlyosbító körülmény. (Hogy az érdi étteremnél e tekintetben mi a helyzet, azt most vizsgálják, más hatóság bevonásával.)
A bírság lehetséges összegével kapcsolatban az igazgatóság vezetője elmondta: az étterem több százezer forintos büntetésre számíthat.
Kérdésünkre, hogy bejelentés alapján ellenőrizték-e az éttermet, Helik Ferenc elmondta: igazgatóságukat azért hozták létre 2012-ben, hogy különböző előzetes adatgyűjtések alapján, célzottan végezzenek ellenőrzéseket – így 95 százalékos a felderítési arányuk -, tehát nem bejelentésekre szoktak kimenni egy-egy helyszínre.