A képviselő azzal kezdi beszámolóját, hogy múlt héten a Bethlen Gábor utcából hívta egy ott lakó, hogy a harmadik társasház építését kezdték meg, a lehetséges veszélyforrást előre jelezte és táblát is kért, hogy ne legyen olyan káosz, mint az első két építkezésnél.
Balla Imre azt írja, mozgósították a közterület-felügyelőket, míg a lakó a rendőrséget értesítette. Ők a városüzemeltetés munkatársaival érkeztek a területre, de sem a rendőrök, sem a közterületesek nem tudtak mit kezdeni a problémával, mert a baj már megtörtént, így a városüzemeltetés munkatársa vette fel a jegyzőkönyvet.
„Az itt lakók jelezték már nem egyszer, hogy az építkezéseknél a különféle járművek szorosan parkolnak az út szélére, ezzel a csapadékvíz-elvezetőt veszélyeztetik. Most ezt élőben nézték végig, és csak a szerencsének köszönhető, hogy nem tolta be a nehézgép a csapadékvíz-elvezető falát. A szerencse egy fa képében érkezett, aminek a gép nekiment, ezért észrevette, hogy nem mehet már tovább. Egy másik utca elején a héten négy kisebb-nagyobb teherautó állt az építkezéshez. Mivel a kerítés az úttól kb. egy méterre van, ezért javarészt az utcán, ha valaki arra fordult volna be, nem tudott volna tovább menni, mert szemből folyamatosan jöttek Egy harmadik utcánál az építkezés során felbontották a járdát és elkerítették. Voltak kint közteresek és felszólították őket, hogy az közterület, erre beljebb húzták a kerítést, egy sártengert hagyva ott. Aztán szórtak rá némi murvát, de azt is a ráálló kocsik belenyomták a sárba, de mindegy is, mert úgy állnak ott is kocsikkal, hogy mindenképpen ki kell menni az úttestre, ha el akarsz menni” – számolt be az esetekről Balla Imre.
A képviselő hangsúlyozta, az építési vállalkozók egy része semmilyen szabályt nem tart be, nem kérnek táblázást az ÉKFI-től, csak órákra elfoglalják a fél vagy az egész utcát, elfedték a vízelvezető árkokat és betemették a szikkasztókat, építési és hulladékkezelési szabályokat nem ismernek, a zöldterület arányát és a parkolók számát „megoldják okosban”.
„Már az első pillanattól kezdve arra vannak berendezkedve, hogy ők dolgoznak és minden más másodlagos, más problémája”
– húzta alá a képviselő, megjegyezve, az építésügy helyzete is rásegít a problémakörre, mert a város hivatalosan nem tud az építkezésekről, hiszen az a kormányhivatalok hatásköre. A tulajdonoson kívül a szomszédok, a hivatal és a város is akkor szerez róla tudomást, amikor megjelennek az első gépek.
„Nagyon megértő vagyok, ha meg lehet oldani beszélgetéssel, egymás meggyőzésével, akkor megpróbálom, de ez már túlmegy minden belátáson. Megértő vagyok mindenkivel szemben, aki a munkáját végzi. Még akkor is, ha valaki rosszul végzi a munkáját, mert a körülmények miatt máshogy nem tudja. De ha ilyen “teszek rá” mentalitással áll neki a munkára, akkor azt nem nézem el”
– fogalmazott Balla Imre.
„Nem mondom, hogy 24/7-ben üljön ott valaki és büntesse őket mindenért, amiért lehet, de ennek a nagy barátságnak véget kell vetni, ha ez csak az egyik fél felől jelent kompromisszumokat. Az első pár büntetés után reméljük rájönnek, hogy nem csak az övék a tér és talán másokhoz is eljut a hír, hogy ésszel kell nekiállni a dolgoknak. Az ilyen dolgokat már menet közben is nagyon nehéz kezelni, ha meg eljutunk a végkifejletig, akkor egy ilyen “fejlesztés” évtizedekre kisiklathat mindenféle stratégiát vagy közös gondolkodást, ami a területre vonatkozhatna” – vont mérleget Balla Imre, aki megkéri a város területén dolgozó kivitelezőket, tartsák be a szabályokat és rendeleteket, figyeljenek a városra és lakóira, hiszen ez mindenki érdeke.