Magyarország első klímabarát parkja Érden lesz. Érdet „zöld” városnak mondjuk, miközben az országos listán a legutolsók vagyunk közparkok tekintetében. Parkvárosban konkrétan egyetlen park sincs. A helye viszont már megvan az elsőnek, méghozzá nem is akármilyen koncepcióval, hiszen igazi hibrid, azaz civil-önkormányzati projektről van szó, a tervezéstől az üzemeltetésig a megvalósulás számos eleme hivatali-közösségi hozzáadott értékeket tartalmaz. Az önkormányzatban munkacsoport foglalkozik a park „társadalmasításával” és a tervezés menedzselésével. A városvezetés és – a civil társadalom képviseletében – egy újonnan megalakuló egyesület együttműködése folytatódik a megvalósítási és üzemeltetési fázisban is.
S. Bitskey Kata, a főépítészeti iroda munkatársa elmondta, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet 3. éves tájépítész hallgatói a műhelygyakorlat során megvizsgálták a park történetét, természeti értékeit, adottságait, valamint a park klímabarát fejlesztésének lehetőségeit. A diákok felmérték, illetve vizsgálták a parkban elhelyezhető funkciókat, elsősorban a lakossági felmérés alapján már véleményezett és támogatott lehetőségeket vizsgálták tájépítész szemmel.
„A tervek szerint idén ősszel tovább folytatjuk az egyetemmel az együttműködést és végzős tájépítész hallgatókkal együtt gondolkodva elkészülhetnek azok a tájépítészeti tervek is, amelyek felhasználásával elindulhatunk a megvalósítás felé.” – nyilatkozta az ÉRD TV-nek S. Bitskey Kata.
Az elmúlt hetekben az ÉKFI bevonásával elindult a park megtisztítása is. Első lépésben az illegálisan elhelyezett hulladék nagy részétől sikerült megszabadítani a területet, második lépésben pedig a terület körülbelül 40%-án történt meg a bozótos növényzet szárzúzása, illetve a darálék elegyengetése. Az elsődleges cél az invazív fajoktól megszabadítani a leendő park területét. A munkálatok során figyelemmel voltak a madarak fészekrakási idejére, a munkák befejeződtek a fészekrakási időszak kezdetéig.
Tarlós Tamás, tájépítész hallgató elmondta, hogy véleménye szerint az érdi park méretéből adódóan – kicsi – így nem önállóan válik klímabaráttá, hanem a környező területekkel összhangban.
A diákok munkáját az önkormányzat anyagaival, terveivel, az ÉrdKöve koncepcionális megalapozó anyagaival, valamint a 2020 decemberében készült lakossági kérdőív eredményét összefoglaló anyaggal segítették.
Dr. Palkó Zsolt a város klímavédelmi és zöld városfejlesztési biztosa (amúgy a park megálmodója) – aki egyúttal az Érdi Környezetvédő és Városszépítő Egyesület (ÉRDKÖVE) elnöke és a polgári természetőrség vezetője azt mondta, abban bíznak, hogy egy élhető és gyakorlatilag is megvalósítható közös terv jön létre a munkájuk eredményeként.