A zsebtolvajoknak vannak jól bevált módszerei. A közlekedési eszközökre történő fel-, illetve leszálláskor lökdösődni, tülekedni kezdenek, és a szoros testi érintkezést kihasználva próbálják elemelni a pénztárcákat, egyéb értékeket. Egyesek kezükben valamilyen álcázó tárgyat (reklámszatyrot, újságot, kabátot, pulóvert) tartanak, és annak takarásában igyekeznek a táskák, zsebek tartalmát átkutatni, vagy társaik mozdulatait fedezni.
Látszólag zsebre dugott kézzel állnak a kiszemelt áldozat mellett, miközben saját kivágott zsebükön keresztül, a kabátjukból kinyúlva kezdenek a gyanútlan utas táskájában keresgélni.
A zsebtolvajok könnyű prédának tartják a cipzáras, mágneszáras táskákat, a csatossal nehezebben boldogulnak.
A zsebtolvaj soha nincs egyedül: egyikük eltereli az áldozat figyelmét, a másik eltakarja a tolvaj kezét (azaz fedezi őt), a harmadik kiszűri a tömegben azokat, akik figyelik őket, a negyedik pedig eltünteti a megszerzett tárgyakat.
Védekezni persze lehet, és kell is ellenük:
Fokozottabban figyeljen értékeire, ha forgalmas helyen tartózkodik vagy utazik! A válltáskáját tartsa maga előtt!
Ne tartson okmányokat, értékeket táskája külső zsebeiben!
Ne tegyen egy helyre pénztárcát, okmányokat, lakáskulcsot, mobiltelefont!
Vásárláskor, az áru válogatásakor soha ne tegye le a táskáját, pénztárcáját a pultra vagy a bevásárlókocsiba! Értékeit ne hagyja felügyelet nélkül!
Ha gyanúsan viselkedő személyt lát, ellenőrizze, hogy megvannak-e az értékei!
Ha tettenéri a tolvajt, hangosan kérje az emberek segítségét, értesítsék a rendőrséget!
Ne fordítson hátat, ha zseblopást észlel! Ne feledje, nemcsak a zsebtolvaj, Ön sincs egyedül! Rendőri intézkedést igénylő esetben hívja a 112-es segélyhívót.