22_03_29_erdmost_nincskep

Megjelent a szopornyica, vigyázzunk a kutyákra!

22_03_29_erdmost_nincskep

Megjelent a szopornyica, vigyázzunk a kutyákra!

Elpusztult az a róka, amit a napokban két férfi mentett ki a tatai derítőtó jeges vízéről, miután órákig fagyoskodott ott, számolt be a Sokszínű Vidék. A szopornyica egy vírusos fertőzés, amely elsősorban a kutyákra veszélyes, és gyakran az állat pusztulását okozza, az emberekre ártalmatlan.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A Budapesti Állatmentő Szolgálat szerint az elpusztult róka tünetei szopornyicára utalnak. A rókák ezt a betegséget egyszerűen nem tudják legyőzni. Hozzátették, minden bekerülő rókának idén PCR vizsgálatot kell kérniük.

Értesülések szerint állatvédelmi körökben több jelzés érkezett, hogy felütötte a fejét újra a szopornyica járvány, és országszerte több rókánál is vélelmezték már a betegséget. Pest megye pedig a többinél fertőzöttebb terület lehet. Hogy milyen súlyos lesz a járvány lefolyása, az néhány héten belül kiderülhet. „Mindez többek közt azért is nagyon fontos, mert a rókákról átterjedhet a kutyákra is a szopornyica, és az végzetes lehet esetükben is. A kórokozóra főként a három-hat hónapos, orsóférges, legyengült állatok fogékonyak.”

Minél idősebb a kutya, annál kisebb a valószínűsége, hogy megkapja a betegséget. Nagyon erős járvány idején azonban még a tízévesnél idősebb kutyák is megbetegedhetnek. A lappangási idő négy-nyolc nap. Az ebek esetében a betegség több szervet is érinthet, megtámadhatja az emésztőrendszert, a légzőszerveket vagy az idegrendszert. Jellemző tünetei a magas láz, a szem kötőhártya-gyulladása, szem- és orrváladékozás, reszelős légzés és köhögés, hányás és hasmenés, étvágytalanság és letargia, valamint az orr és a talpak elszarusodása, megkeményedése. Előrehaladott stádiumban súlyos idegrendszeri tünetek jelentkezhetnek.

„Ezekben a napokban érdemes a kutyákat pórázon sétáltatni, ne engedjük szabadon őket olyan helyeken, ahol róka is megfordulhatott. Ilyenek lehetnek az erdők, mezők, bokros területek. Fontos ellenőrizni az oltási könyveket is, szükség esetén pedig mihamarabb pótolni a hiányzó oltást.”

A szopornyica emberre nem veszélyes.

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email