Ovádi Péter közleményében azt írta, hogy a rendőrség 2020. december 31. 20 óra és 2021. január 1. 5 óra között az állatok védelme érdekében elfogadja a bejegyzett, állatvédelemmel foglalkozó civil szervezet által kiállított igazolást, legalalábbis azoknak, akiknek alapító okiratában az állatvédelem a fő tevékenysége. Illetve az állatvédő is csak akkor lehet az utcán, ha bejelentés alapján befogást vagy elhelyezést kell biztosítania.
A Sirius Alapítvány, mint minden évben, most is éjszakai ügyeletet fog tartani a menhelyen, valamint hivatalos, segítő munkatársaikkal szükség esetén a közterületen bajba kerülő kutyusoknak is segítséget nyújtanak majd – írták közösségi oldalukon.
Ugyanitt azt kérik, ha szilveszter éjjelén Érd közterületén kutyát találnak és fel tudják tartóztatni, jelezzék a legközelebbi segítőjüknek, aki a lehető leggyorsabban megpróbál intézkedni.
Az érdi ügyeletesek listája területi bontásban (2020.12.31-én 20 órától):
- Érd-Parkvárosban: Vokány Andrea, 06202119441
- Érd központi részén: Böjtös Andrea, 06302766071
- Érdligeten és Postástelepen: Monty Angyalai Érdi Állatmentés, Nagy Erika, 06203691562
A segítségükre valószínűleg szükség is lesz, hiszen a kormányrendelet szerint az 1-es és 2-es pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték használata engedélyezett lesz magánterületen.
Állatvédő szervezetek hívják fel a figyelmet minden évben arra, hogy ilyenkor különösen figyeljünk kis kedvenceinkre, hiszen a tüzijátékok éles hang- és fényhatásai riasztóak a háziállataink számára, a váratlan zajok megijesztik őket. Ilyenkor az állatok fejvesztve menekülnének, de a gazdi felelőssége, hogy a kutyákat megvédjék ezeken az estéken.
Egy pár hasznos tanács a szilveszter túléléséhez:
- A kutyában lévő (kötelező) mikrochip legyen állatorvos által a gazda adatait tartalmazóan beregisztrálva, így ha a kutyát valaki megtalálja, a gazda gyorsabban elérhető.
- Kutyáinkra, macskáinkra érdemes a gazda elérhetőségét tartalmazó bilétás nyakörvet kötni, hogy a megtaláló könnyen elérhesse a tulajdonost.
- A baj megelőzése érdekében december 30. és január 2. között a kijelölt sétáltató helyeken is fokozott óvatossággal (pórázon) sétáltassuk kutyánkat.
- Otthon biztosítsunk kedvencünknek a közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet (belső szobát vagy udvarrészt, garázst, jó kerítéses udvart). A sötétítő függönyt húzzuk el, a redőnyt eresszük le. Félősebb kedvencek számára állatorvos által ajánlott nyugtató szerről is gondoskodhatunk a petárdázások idejére.
Schulzné Nagy Zsófia, a tárnoki EbÁrvaház kutyagondozója az Érd FM 101.3-en beszélt arról, hogyan előzhetjük meg a bajt:
Végül hadd álljon itt egy elég plasztikus leírás arról, mit is élhetnek át az állatok ilyenkor, szilveszterkor: