A Magyar Múzeumok információi szerint az egyedüli fenntartó önkormányzat a bevételei hosszú távú és jelentős csökkenése miatt hozta meg a nem könnyű döntést, amelynek értelmében egyebek közt a jelenlegi tizenkettőről három és félre kell csökkenteni a múzeumi státuszokat. A személyi feltételek mellett a nyitva tartás is változik. Míg jelenleg a közgyűjtemény egész évben várja a látogatókat heti ötször hat órában, a jövő évtől csak áprilistól október végéig tart majd nyitva, a Régészeti Parkhoz hasonlóan, heti három napon át – beleértve a hétvége egyik napját -, naponta négy órában.
A látogatókat azonban továbbra is sok szeretettel várják – tette hozzá dr. Vicze Magdolna igazgató az Érd FM 101.3 megkeresésére.
Az átminősítéssel megszűnik a múzeum tudományos tevékenysége, vagyis nem lesz jogosítványa gyűjteni, leleteket befogadni, időszaki kiállításokat rendezni, illetve kutatni. A személyi állomány és a bevételek csökkenése miatt várhatóan a múzeumpedagógiai, valamint közművelődési programok is jelentősen redukálódni fognak. Az új szerepkörben pedig annak a lehetősége is beszűkül az intézmény számára, hogy pályázatírással bővítse pénzügyi mozgásterét. A városhoz tartozó évezredes régészeti lelőhelyek szakmai felügyeletét a szentendrei múzeum veszi át.
A HVG.hu információi szerint négy országos szakmai szervezet – a Magyar Régész Szövetség, a Pulszky Társaság, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége és a Magyar Régészeti és Művészettörténei Társulat tiltakozik a döntés ellen. Állásfoglalásukban azt írják, az átminősítéssel nem csupán a látogatók fognak rosszul járni, de a nemzetközi régészeti életet is hátrányosan érintheti az intézkedés. Mint kiemelik: „a változatás után megszűnik a múzeum tudományos és feldolgozó tevékenysége, nem rendezhet időszaki kiállításokat és jelentősen csökken kötelező nyitvatartási ideje is. Az átminősítés miatt pályázati lehetőségei is beszűkülnek”.
Az 1987-ben alapított múzeum névadója „Matrica”, a római korban Százhalombatta területén elhelyezkedő település. 1996-ban hozták létre mellette az őskori Régészeti Parkot, amely az országban az egyetlen olyan bemutatóhely, ahol az őskori élet hiteles házrekonstrukciókkal, látogatható vaskori halomsírral együtt tanulmányozható.
A szakmai szervezetek kiemelik, hogy a múzeum hazai és nemzetközi egyetemekkel (például a bolognaival vagy a cambridge-ivel) együttműködve kutatja a bronzkori földvárból és a vaskori halomsírokból álló lelőhelyegyüttest. Gyűjteménye félmillió darabot számlál, a múzeumba és a parkba nyári táborokat, osztálykirándulásokat és kézműves foglalkozásokat is szerveznek.
A négy szervezet szerint a múzeumban létrehozott értékek fennmaradása, a gyűjtemény biztonsága, továbbá a munka eddigi színvonalon történő folytatása csak akkor garantálható, ha a szakmai besorolása a jelenlegi marad, tehát továbbra is múzeumként funkcionálhat.