Az LMP internetes petíciót indított annak érdekében, hogy az egészségügyiek mellett a szociális dolgozók is megkapják az egyszeri, bruttó 500 ezer forintos bérkiegészítést. Ungár Péter országgyűlési képviselő keddi érdi sajtótájékoztatóján elmondta: a petíciót már 27 ezren írták alá.
Mint hangsúlyozta, nem lehet tovább a szőnyeg alá söpörni a szociális ágazat bérproblémáit.
– A dolgozók béréért az állam, tehát a kormányzat felel. A fideszes önkormányzati képviselők kettős játékot játszanak: a képviselő-testületi üléseken a szociális szférában dolgozók bérének önkormányzati kiegészítéséért küzdenek, miközben alapvetően az ő pártjuk felel azért, hogy az ágazatban dolgozók mennyit keresnek – mutatott rá, hozzátéve: a szociális szféra dolgozóinak több mint 79 százalékuk nem kap többet, mint a garantált bérminimum, és a területen országszerte 15000 betöltetlen álláshely van – így nem lehet méltó idős-, hajléktalan- és fogyatékosellátást végezni. Elmondta azt is, hogy a szociális dolgozók egyszeri bérkiegészítése 45 milliárd forintba kerülne – és, tekintve, hogy a Hajdú-Bihar megyei MotoGP pályára a kormányzat 65 milliárd forintot költött, nem igaz, hogy ne lenne pénz a szociális ágazatban dolgozók megbecsülésére – jegyezte meg az LMP-s politikus.
– Hiába vannak nagyon jó önkormányzati példák arra, hogyan próbálják ezt a bértábla okozta feszültséget enyhíteni – ilyen Érd városa is –, a kormány felelőssége az, hogy megfizesse az e szektorban dolgozókat. Véget ért az az időszak, amikor a gondoskodást végzők munkáját ilyen kevés pénzért, csak hivatástudatból várjuk el. Nincs más megoldás, mint a bérek rendezése – zárta szavait Ungár Péter.
Tetlák Örs elmondta: az önkormányzat nemcsak bérkiegészítést és cafeteriajuttatást biztosított a szociális ágazatban dolgozóknak az év elején, hanem igyekeznek a munkakörülményeket is megfelelően alakítani. Kérdésünkre, hogy Érden mennyi a betöltetlen álláshely e szektorban, az alpolgármester elmondta: városunkban kifejezetten jó a helyzet. Úgy tűnik, már nem érvényesül a környező települések és Budapest déli területeinek elszívó hatása – vagyis a fentebb említett kiegészítésekkel sikerült olyan bérszínvonalat teremteni Érden, hogy kevés az üres álláshely. A házi segítségnyújtásban voltak problémák korábban, de mára csak két-három betöltetlen státusz van e területen.
Tetlák Örs utalt arra is, hogy a Topoly utcai, most épülő komplex szociális intézmény átadásával várhatóan sok új munkaerő felvételére lesz szükség. Kérdésünkre elmondta azt is: az idősotthon várhatóan novemberben költözhet át az új szárnyba. Szeretnék, ha ez minél hamarabb megtörténhetne, hogy a régi épületrész felújítása is megkezdődhessen – zárta szavait.