Merkely szerint a vírusnak nem jó a nyári nagy meleg, azonban itthon a forróság elől zárt térbe és légkondicionált épületekbe menekülnek az emberek, így pedig nyáron is terjed a vírus.
A rektor szerint Magyarországon még a vírus elterjedésének korai szakaszában, még idejében bevezették a korlátozásokat, amikor nagyon kevés fertőzött volt, de valamivel később, amikor külföldről sokan hazatértek Magyarországra, a fertőzések száma megemelkedett, viszont összességében végig alacsonyan maradt. Ha nem vezetik be időben a korlátozásokat, sokkalta súlyosabb járvánnyal kellett volna szembenéznünk Magyarországon.
Merkely Béla elmondta, hogy a 14 év fölötti magánháztartásokban élők közül 56 000 igazolt fertőzött volt a négy orvosi egyetem és a KSH reprezentatív mérése szerint. Ezt tizenöt-hússzal kell megszorozni, ha a fertőzöttek valódi számát akarjuk megbecsülni.
Elmondása szerint több tényező is befolyásolja a második hullám időpontját, amit még nem lehet egészen pontosan meghatározni. Az idővel futunk versenyt, hiszen még nincs kész a vakcina, de addig fontos betartani a korlátozásokat. Hangsúlyozta: a maszkhasználat fontos azért, hogy ne fertőzzünk meg másokat és mi se fertőződjünk meg. A rektor nem tenné kötelezővé a vakcina beadását, bár megjegyezte, hogy a 65 év felettiek és az orvosok esetében érdemes lenne elgondolkodni ezen.
Elmondta azt is, hogy nagyjából minden 10 fertőző között van egy szuperfertőző, aki átlagosan további húsz embert fertőz meg és az újonnan megfertőzöttek 80 százalékáért is szuperfertőzők felelnek.
Ami az iskolakezdéssel kapcsolatos fejleményekett illeti, Merkely Béla szerint jó lenne, ha lenne iskola és mindenképpen legyen egyetem. Viszont figyelni kell arra, hogy bizonyos létszám, azaz 100 vagy 200 fő felett ne legyenek előadások, és fontos a maszkhasználat és a kézmosás komolyan vétele is.