A kérdés:
A kutyám folyton felugrál, hogyan szoktathatnám le erről?
Walter Gabriella (Népszigeti Kutyasuli, Tükör Módszer Magyarország) válaszol:
A legtöbb kiskutya felugrál, de amíg a kutya kölyök, ezt rendszerint elnézzük, mert olyan édes, sőt, nem bírjuk megállni és jól meg is simogatjuk. Amikor viszont felnő és a sáros mancsaival felugrik a tiszta ruhánkra, akkor már nem annyira bájos. A kutya azonban ezt nem érti, hiszen ő ugyanaz a kutya, akit ezért nem is olyan régen meg is dicsértünk. Amikor hazaérkezésünkkor a kutya elkezd ugrálni, azt akarja, hogy vele foglalkozzunk. Még abban az esetben is, ha simogatás helyett csak rászólogatunk, vagy finoman lökdössük, máris elérte a célját a kutya: bárhogy is, de foglalkozunk vele.
Az ugrálásról több módszerrel is leszoktathatjuk. A legegyszerűbb, bár nem gyors megoldás az, hogy amikor a kutya felugrik, egyszerűen nem foglalkozunk vele. Legjobb, ha rá sem nézünk, csak forduljunk el és sétáljunk odébb! A kutya egy idő után rá fog jönni, hogy akármit is csinál, nem foglalkozunk vele. Kérjük meg az esetleges látogatókat is, hogy tegyenek ugyanígy. Ha a kutya nyugodtan leül, vagy lefekszik, de minimum megnyugodott, akkor jöhet az üdvözlés. Ilyenkor is fontos a következetesség! A kutya nem tudja értelmezni, ha csak néha tiltjuk neki az ugrálást.
Vannak olyan módszerek, ahol figyelünk arra, hogy a kutyát negatív inger érje felugrás közben, például megfogjuk mellső lábait, amikor éppen ránk támaszkodik és addig tartjuk, amíg már kényelmetlen lesz számára ez a pozíció. Ennél fontos, hogy nem akkor engedjük el, amikor a kutya ki akar szabadulni, hanem egy nyugodtabb pillanatában. Emellett működhet a határozott rászólás és lelökés is, de csak akkor, ha ezt kiskutyánk nem játékra való felhívásnak veszi, különben az ellenkezőjét érjük el vele.
Az interneten keresgélve találhatnak a gazdák olyan megoldási javaslatokat is, hogy lépjenek rá a kutya hátsó lábára amikor felugrik. Mi ezt nem javasoljuk, hiszen főleg kisebb kutyáknál komoly sérülést is okozhatunk vele.