A 130 diákból 64-en érettségire készülnek, 66-an pedig a komplex szakmai vizsgát teljesítik majd a tavaszi-nyári vizsgaidőszakban – tudtuk meg Dózsa Lajos igazgatótól, aki azt is hozzátette, hogy immár több mint hatodik évtizede rendezik meg a szalagavató bált.
– A szalagavató bálon visszatérő elem az, hogy saját diákjaink vagy a hozzájuk közel álló rokonok, ismerősök produkcióit is bevonjuk a végzősök búcsúztatásába. Idén élőzenével, egy dobprodukcióval kedveskedtünk a tanulóinknak. A hagyományokhoz híven keringővel készültek a szakközépiskolások, a szakgimnazisták, volt iskolai össztánc és nem maradhatott el a meglepetés tanári tánc sem az este végéről – mondta el Dózsa Lajos.
Az igazgató ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta, hogy több mint fél évszázada hagyomány a Kósban is a szalagavató ünnepség, ám a szalagtűzés hagyománya még régebbre nyúlik vissza. A szalagtűzés – mint mondta – a búcsúzásra utal, ám szokásosan a tanév első felében történik. A Kósban ez az esemény a névadó születésnapjához, december 16-hoz közel esik, egy hosszabb készülődés lezárását is jelenti. Mint fogalmazott, az ünnepség öröme annak a több mint száz fiatalnak szól, akiknek volt annyi kitartásuk és szorgalmuk, hogy idáig eljussanak. És szól emellett a szülőknek, akik segítették a fiatalokat ezen az úton és szól a tanári karnak is, akik türelmükkel és olykor szigorral, de eljuttatták idáig a végzősöket.
Csóka Gyula negyedik éve tanul rendészetet a Kósban és mostanra a diákönkormányzat vezetője lett. Később főiskolára szeretne menni és kereskedelmet tanulni.
– A szalagavató nagyon fontos esemény számomra és azt gondolom, hogy a többi diáktársam számára is. Nemsokára vége az évnek, jön az érettségi, a továbbtanulás, de most még kikapcsolódunk egy kicsit. Ugyan elég botlábú vagyok, de jól megtanultuk a táncot és a csoporton belül is egy nagyon jó közösség alakult ki a próbák alatt – hangsúlyozta Csóka Gyula.
Vida Zita Kata irodai titkárnak tanult az iskolában a négyéves képzésen, osztályával most érettségi vizsgára készül, aztán pedig újabb egy évük van szakmát tanulni.
– Az osztályunk az utolsó évre lett összetartóbb, mostanra nagyon jól megtaláltuk a közös hangot. A keringőben a csapatból csak négyen táncoltunk, de a hangulat nagyon jó volt, szuper tanárunk volt és hálás vagyok, hogy ebbe az iskolába járok – emelte ki Vida Zita Kata, aki hozzátette azt is, hogy ugyan a tételeket már összerakták az érettségi vizsgára, de a tanulás csak ezután indul.
A szeptembertől decemberig tartó időszak a szalagavatóra való felkészülésről szólt, ám a következő hetek és hónapok már az érettségi vizsgára és a szakvizsgára való jelentkezésről és a tanulásról szólnak majd. Az érettségi vizsgára és a komplex szakmai vizsgára február 15-ig jelentkezhetnek a diákok. A Kósban a szakgimnáziumi tanulók az ötödik évben az OKJ-s végzettséget megszerezhetik, de sokan munkába állnak az érettségi megszerzésével, néhányan pedig egyetemre adják be jelentkezésüket. A szakközépiskolások maradhatnak a Kósban megszerezni az érettségi vizsgájukat, az idei évfolyamban is 18 olyan fiatal kapott most szalagot, aki folytatta itt tanulmányait.