Gond? Egy szál se!

Gond? Egy szál se!

Világszerte évente hétmillióan, azaz hat másodpercenként egy ember veszti életét a dohányzás miatt. Magyarországon sem jobb a helyzet, nálunk körülbelül 2,5 millió ember dohányzik, közben a tüdőrák okozta halálozási ráta nálunk a legmagasabb az egész világon. Ma van a "Ne gyújts rá!" világnap.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

– A magyar társadalom 27 százaléka vallja magát dohányosnak, és a dohányzás 10–15 évvel rövidíti meg az életet, számos káros szövődménye ismert, ezért is fontos, hogy a leszokáshoz segítséget kapjanak az érintettek – mondta a tüdőgyógyász végzettségű egészségügyért felelős államtitkár, Horváth Ildikó az MTI kérdésére.

Az államtitkár megtévesztőnek tartja az e-cigaretta terjesztésében érdekelt cégek azon álláspontját, mely szerint ezek a készítmények segítenek a dohányzásról való leszokásban. Hozzátette: ezzel szemben mára bizonyított, hogy ezek a termékek fenntartják a nikotinfüggőséget, valamint az úgynevezett hevített dohánytermékek sem alkalmasak a leszokásra.

Ledia Lazeri is megerősítette: az e-cigaretták nem segítenek hozzá a dohányzás elhagyásához. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodavezetője kiemelte: az adatok szerint a fiatal korban e-cigit használók később nagy valószínűséggel rászoknak a hagyományos cigarettára. A WHO üdvözli a magyar kormány ezirányú jogi szabályozását, amely a hagyományos és a dohánytermék-alternatívák használatát egységesen szabályozza – emelte ki. Ledia Lazeri is arra buzdított mindenkit, hogy csatlakozzon a „kihíváshoz” és egy napig ne dohányozzon.

Cselkó Zsuzsanna elmondta: Magyarországon a dohányzók 40 százaléka szeretne leszokni, de önerőből csak keveseknek sikerül. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szervezési és módszertani osztályának vezetője szerint a leszokási hajlandóság 50 év körül kezd el erősödni, amikor már egyéb egészségügyi probléma is jelentkezik.

A leszokásban segítséget nyújt a Gond? Egy szál se! telefonos applikáció, amely segít megtervezni és megkönnyíteni a leszokás folyamatát, hozzájárul a motiváció fenntartásához, de arról is áttekintést kaphat a dohányzó, hogy az utolsó elszívott cigaretta után hogyan alakult az egészségi állapota vagy mennyi pénzt takarított meg – ismertette Cselkó Zsuzsanna.

A szakember szerint a leszokás egyéni döntés, nehéz vállalás, de szakszerű segítséggel lehetséges.

További cikkeink

További cikkeink

Érd MJV Igazgatási és Hatósági Főosztály/ Hatósági Osztály pályázatot hirdet Közszolgálati jogviszony (Kttv.) keretében
Molnár Regina megfestette, amit kéthetes, fájdalmas kórházi tartózkodása során az ablakból látott, amit most

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email