Mint az ügyvezető az elmúlt időszakban tapasztalt járatkimaradásokkal, csúszásokkal kapcsolatban kifejtette, három tényező határozta meg ezt, amelyek önmagukban is megakasztanák a közszolgáltatást. Az egyik, hogy az ÉTH eddigi működése során olyan járműveket használtak, olyan szerződéses partnerekkel, amelyek éppen kiszolgálták a tevékenységet, ezért fejleszteniük kellett a gépparkot, melyet új bérleményekkel oldottak meg, így már olyan utcákba is be tudnak menni, ahová eddig nem.
A másik, hogy az elmúlt három évben nem voltak új járattervek, pedig ezidő alatt a város lakossága négyezerrel nőtt. A harmadik okként az ügyvezető azt jelölte meg, hogy a nyári időszakban sok munkatársuk vállal idénymunkát, ezért ilyenkor lecsökken az állományuk.
„Ahhoz képest, mekkora volt a probléma, nagyon gyorsan oldottuk meg”
– húzta alá Csókai Viktor, hozzátéve, az átmeneti időszak 2-3 hétig tartott, de először a kommunális hulladékot, majd a zöldet és a szelektívet kellett pótolniuk.
„Ma már semmi panasz nincs, nem csak Érden, hanem a többi régióban sem”
– fogalmazott az ÉTH ügyvezetője.
A közösségi oldalakon többször megjelent, hogy összeöntik a szelektív hulladékot. Ezzel kapcsolatban Csókai Viktor elmagyarázta, egyrészt a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) nem is engedi, hogy összeöntsék a szelektívet a kommunális hulladékkal, másrészt a szelektív haszonanyagnak számít, melynek hasznosítását az ÉTH-nak kell biztosítania.
Elmondta azt is, a Sas utcai hulladékudvarban nem tudják válogatni a szelektívet, ezért az továbbviszik, de a szelektív 50%-a így is válogatási maradék, ami lerakóba vagy égetőbe kerül.
„Azért kell külön gyűjteni a papírt és a műanyagot, mert ez egy fejlődési lépcső egyik szintje. Magyarországon az ásványi olajon alapuló műanyaggyártás nagyon magas százalékát már műanyaghulladékból kell előállítani és ez a direktíva egyre szigorodik”
– fejtette ki, hozzátéve, Japánban például hét kuka van egy háztartásban.
„Érd ebből a szempontból nagyon környezettudatos, mert külön gyűjtik az üveget, a műanyagot és az üveget. Sehol a régióban nincs így”
– emelte ki Csókai Viktor, hozzátéve, még több ezer átvehető üveggyűjtő kuka van az ÉTH telephelyén, a lakosoknak csupán jelezniük kell igényüket és az ÉTH ingyen kiviszi az üveggyűjtőt. Elmondta azt is, a papír- és műanyaggyűjtő kukák már elfogytak, azokat csak pénzért rendelheti a lakosság.
Augusztus 1-től új metódus szerint szállítja a zöldhulladékot a szolgáltató. Ezzel kapcsolatban az ügyvezető kifejtette, bár már több mint négyezren vették át zsákjaikat, ez még mindig nagyon kevés.
Kitért rá, augusztusban még nem kell újrazsákolni a zöldhulladékot, hiszen az első hetekben a nem ÉTH-s zsákokat is elvitték, de tapasztalataik szerint elvétve voltak csak zöld zsákok. Csókai Viktor kiemelte, szeptembertől már csak és kizárólag ÉTH-s zöld zsákokat gyűjtenek össze, de a mellétett kévéket is ugyanúgy elviszik.
Csókai Viktor az új rendszer kapcsán elmondta, nem tartották fenntarthatónak a havi három zsákos megoldást, hiszen ha a lakos többet tett ki, akkor a szolgáltató nem hagyhatta ott a többi zsákot.
Épp ezért 2021. második felére az ÉTH 10, az önkormányzat 5 zsákot ad a háztartásoknak, míg jövőre – egész évre – 30 zsákot kapnak a lakosok.
Az ÉTH ügyvezetője ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, az új módszerrel nincs mennyiségi határ, ha valaki 10 vagy 20 zsákot tesz ki, akkor azt elviszik, ha ÉTH-s zsákban van. Az idénről megmaradt zsákok jövőre is felhasználhatóak, de az ÉTH-tól ezen felül is vásárolhatunk zsákokat.
A házhoz menő lomtalanítással kapcsolatban Csókai Viktor elmondta, a szolgáltatást sokan veszik igénybe. Részletezte, kérik a lakosokat, hogy jelezzék, mekkora mennyiséget kell elszállítani, mert két köbméterig térítésmentesen szállítja el az ÉTH, efelett viszont már térítéses. Azért is különösen fontos, hogy előre jelezzük a lom mennyiségét, mert akkor olyan járművel mennek a szolgáltató munkatársai, amelyikben elfér a hulladék.
A Csókai Viktorral készült teljes beszélgetést megtekinthetik augusztus 20-án, 18.25-től az Érd Tv műsorán.