NB_00068

Pazarolni ciki, az újrahasznosítás viszont menő

NB_00068

Pazarolni ciki, az újrahasznosítás viszont menő

Környezettudatosságról beszélgettünk a Teleki nyolcadikosaival, akik a minap elsők lettek egy érdi pályázaton.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A Teleki suli nyolcadikosai nyerték a Szepes Gyula Művelődési Központ, az önkormányzat és az ÉrdKöVE másodjára kiírt hulladékhasznosítási pályázatát. A fiatalok tavaly is az elsők között végeztek, akkor ruhát kellett készíteniük. A csapat kávékapszulákból álmodott meg egy alkalmi felsőt. Idén hulladékból alkottak kiegészítőket a pályázaton indulók, és a telekisek kupakból és fagyis dobozból készített dobozát, illetve a kávés dobozokból összeállított táskáját hozta első helyre a zsűri.

A két pályamunkát tízen készítették (Dobó Bíborka, Immink-Kapuvári Charlotte, Klein Emma, Lendvári Boglárka, Mata Zsófia, Moizer Zsófia, Nagy Bianka, Nagy Natália, Varró Anna, Zsinka Linda), tanárnőjük, Nonn Ilona segítségével, de az április 28-ai díjátadón csak négyen voltak a lányok: Emma, Boglárka, Natália és Anna tudott eljönni, mert osztálytársaik és tanárnőjük Angliában van, egy nemzetközi program keretében.

Öten ültünk hát le, hogy beszélgessük arról, mit is jelent a mai tizenévesek számára a fenntarthatóság, tudatosan figyelnek-e erre a hétköznapokban, és az újrahasznosítás hogyan jelenik meg egy mai fiatal életében.

Mint kiderült, nagyon sok múlik az iskolai nevelésen: Nonn Ilona tanárnő nemcsak a tananyag keretében, hanem osztályfőnöki órákon is foglalkozik a környezet- és természetvédelemmel, újrahasznosítással, és ő hívta fel a gyerekek figyelmét a mostani pályázatra is. Sőt, elment éttermekbe kupakot kérni, hogy kiegészítse a diákjai által gyűjtötteket. Merthogy a dobozkához kellett vagy ötven-hatvan darab.

Az ötlet megihlette a gyerekeket, mint mondták, otthon is szívesen csinálnának hasonló tárgyakat, sőt, hordanák is őket. Például egy kávékapszulákból készített övet simán felvennének. „Az osztályfőnökünkkel csináltunk már kapszulaékszert, és láttuk, hogy hordja is. Anyák napi kapszulavirágot és újságból préselt poháralátétet is készítettünk korábban” – sorolták a gyerekek, akik nagyon jól tudják: minél több szemét hasznosul újra, annál kevesebb kerül a lerakóba.

„Jó lenne, ha kevesebb szemét lenne a Földön. És az is, ha nem pazarolnánk ennyire.”

A mostani generáció életében már sokkal inkább jelen van az újrahasznosítás, igaz, a fogyasztói társadalom fiataljaiként jóval többet is vásárolnak, mint nagy- és dédszüleik, és hamarabb lecserélik egyes tárgyaikat. Ugyanakkor ezek a gyerekek már tudatosan szelektálják az otthon keletkező hulladékot, és egyiküknek sem derogál, hogy lehajoljon az utcán heverő hulladékért.

„Nem ciki felszedni más szemetét. Ez természetes. Erdőben, buszmegállóban rendszeresen találunk eldobott dolgokat, és teljesen normális, hogy felszedjük és kidobjuk. A suliban is, otthon is ezt látjuk, tanuljuk.”

Nagyon tudatosak a vásárlásban is. Vegyük például a ruhákat: a lányok elmondták, hogy turkálóba járni egyáltalán nem gáz, hanem klassz program, ami pedig már nem kell, azt nem a kukába dobják, hanem elajándékozzák.

(Egyes iskolák – mint például a mostani pályázat második helyezettje, a Gárdonyi – tart ruhacsereberélő börzét, amit nagyon szeretnek a fiatalok.)

Az egyik telekis nyolcadikos még az ócskább, már nem hordható ruháknak is tud új életet adni: „Ha nagyon nem veszem már hasznát, mert lyukas, vagy foltos lett, varrok belőle valamit, például kis neszesszereket. Már van kézi varrógépem is.”

A gyerekek lehetőséget kapnak arra, hogy megmutassák: nemcsak egy iskolásoknak kiírt pályázat területén vannak ötleteik a fenntarthatóságot illetően. Az első helyezett telekisek lehetőséget kapnak arra, hogy a Magyar Földrajzi Múzeum kertjét megújító projektben részt vegyenek.

Kérdésünkre, hogy mi hiányzik szerintük a múzeumkertből, egyöntetűen azt válaszolták: a sok színes virág. Jó lenne különféle pihenőeszközöket is telepíteni a kertbe, mint például a hintaágyakat, vagy a jópofa padokat.

„Az újrahasznosításnak itt is lenne helye, hiszen autógumiból például lehet hintát, padot is készíteni” – tették hozzá a gyerekek.

Bár a telekis csapat most nyolcadikos, és hamarosan elbúcsúznak egymástól a gyerekek, a múzeumkert újjáépítési programjában bizonyára örömmel együtt dolgoznak majd,  hiszen, mint mondták, ők tízen nemcsak osztálytársak, hanem jó barátok is.

Fotó: Nagy Balázs

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email