A várost észak–déli irányban összekötő LevenDuna túraútvonal felső-parkvárosi végén már évek óta áll egy úgynevezett plogging kuka. És mint arról a hulladéktárolót felállító Érdi Környezetvédő és Városszépítő Egyesület a Facebook-oldalán beszámolt, április elsején a második ilyen típusú szemetes is szolgálatba állt.
Méghozzá a LevenDuna túloldalán, Érd-Ófaluban, a Beliczay sziget bejáratánál.
Mint azt annak idején, az első kuka kapcsán is megírtuk, a plogging egy Svédországból származó kifejezés, illetve mozgalom, az angol jogging (kocogás) és a svéd plocka upp (felszedni) szóból gyúrták össze, jelentése és célja pedig az, hogy sportolva takarítsuk ki a lakókörnyezetünket.
A zöld színű tároló első ránézésre talán kicsit szűknek tűnik, de ez tudatos is, hiszen a szándék az, hogy csupán a természetjárás során felszedett kisebb szemetet lehessen elhelyezni benne, írják bejegyzésükben a helyi környezetvédők.
„Egyesületünk évekkel ezelőtt telepítette az első plogging-kukát az Esztergályos-Faragó utcák sarkára, és nagyon kedvezőek a tapasztalataink. Kezdetben persze csodálkozva méregették a kukát, és volt, amikor mellétették a háztartási hulladékot. Van egy önkéntesünk, aki rendszeresen ellenőrzi az edényt, és elmagyarázza azt is a járókelőknek, hogy mire jó. Ma már működik a dolog, nincs a kuka mellett hulladék, és láthatóan csak a túraútvonalakon, természetvédelmi területen eldobált szemetet (papír zsebkendő, rozsdás aludoboz, pet-palack, chipses zacskó) helyezik bele az arra járók”
– ezt még Palkó Zsolt, az ÉrdKöVE tavaly elhunyt elnöke nyilatkozta lapunknak a város első plogging kukája apropóján.
Az érdi „kukahelyzettel” egyébként több cikkben is foglalkoztunk már. Egyebek mellett itt és itt.