Kollégáink többek között ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresték a választ:
- Vajon miért jön le a főtt tojás héjával együtt olykor a tojásfehérje is?
- Meddig főzzük a tojást, hogy benne maradjanak a tápanyagok?
- Mitől olyan egészséges a tojás?
- Milyen jelzések vannak a tojáson?
A tojást egy óriási fehérje bomba 60% fehérje, 40% sárgája, rengeteg vitaminnal, tápanyagokkal. Vagyis a legegyszerűbb és legolcsóbb fehérje forrás, amit az anyatejjel egyenértékű tápanyagként szoktak emlegetni.
Magyarországon az egy főre jutó tojásfogyasztás évi 240 darab, de ez már magába foglalja a sütemények, a majonéz és egyéb ételek tojás tartalmát is. A szakértő szerint nyugodt szívvel ehetünk ennél többet is.
Arról is szó esik, hogy milyen jelzések találhatók a tojáson. A HU felirat természetesen azt jelöli, hogy Magyarországról származik a tojás, érdemes ilyet választani, hiszen ez a legfrissebb, ez utazik a legkevesebbet. A 0-3-ig tartó számozás azt jelzi, milyen tartásból származik, a HU jelzés utáni számsorok pedig a származási helyre, régióra, településre utalnak.
Hogy milyen a tojás minősége, annak igazi fokmérője a frissessége, mérete, hogy mennyire sárga a sárgája, nem pedig az, hogy milyen tartásból származik. És hogy milyen színű a tojás sárgája az attól függ, hogy mit evett a tyúk. Hazánkban a tyúkok által elfogyasztott kukorica adja ezt a színt a tojásnak.
És még egy tévhitet eloszlatunk: ha minden nap eszünk tojást, az egy egészséges ember számára nem okozhat magas koleszterin szintet, ugyanakkor kiváló energiaforrás, így remekül beilleszthető a napi diétába is.