soneas_gyar

Ezért lett Érd a legkockázatosabb települések egyike

soneas_gyar

Ezért lett Érd a legkockázatosabb települések egyike

A belügyminiszter városunkat és a szomszédos Diósdot is a legfelső katasztrófavédelmi osztályba sorolta át.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A Magyar Közlöny 2025. évi 2-ik számából derült ki, hogy több magyarországi település úgynevezett katasztrófavédelmi besorolását módosították, így ugrott egy osztállyal feljebb – többek között – Érd és Diósd is. A január 14-én hatályba lépett rendelet szerint a két város immár a legmagasabb, I. kockázati kategóriájú települések közé tartozik. Ugyanakkor a rendelethez nem fűztek indoklást, ezért az érdi önkormányzathoz fordultunk tájékoztatásért.

László Ferenc, a városháza kommunikációs vezetője az ÉrdMostnak elárulta, az itt-ott megjelent találgatások ellenére nem egy, a városba, illetve annak környékére települő veszélyes, például akkumulátor üzem miatt, de még csak nem is a budapesti agglomeráció köztudott túlnépesedése miatt történt az átminősítés, hanem éppenséggel egy olyan gyár miatt, ami már jó ideje itt működik.

Mint megtudtuk, a Budapest 22-ik kerületében, Budatétényben található Soneas Vegyipari Kft.-ről van szó, amelynek fő tevékenysége gyógyszer alapanyagok, intermedierek, valamint finomkémiai termékek előállítása. Azonban a cég a közelmúltban részleges profilváltáson esett át, konkrétan elkezdett új anyagokkal is dolgozni, ez pedig beindította az ilyen esetekre vonatkozó, automatikus hatósági eljárást, és ennek lett az egyik következménye az említett kategóriaváltás.

„Budapest XXII. kerületében hosszú évek óta működik egy kisebb vagy közepes méretű gyógyszeripari cég, gyógyszer alapanyagokat állít elő, és olyan vegyi anyagokkal is dolgozik, amelyek között természetesen van veszélyes is. Olyan gyógyszerekről beszélünk, amiket beszedünk, és kis adagban nem veszélyesek, azonban a gyártásuk folyamán előfordulhat némi kockázat, és ilyenkor a szabályok nagyon szigorúak. Egyrészt, amit a cégnek kell betartani, másrészt, a legrosszabb esetben, ha bármilyen baleset történik, akkor mit kell tennie a településen élőknek, mit kell tennie a katasztrófavédelemnek, és mit kell tennie a szomszédos településen működő hatóságoknak, vagy katasztrófavédelemnek”

– fogalmazott László Ferenc, aki hozzátette, az érdi önkormányzatot még tavaly februárban értesítették a dologról, de a városvezetés a kötelező tájékoztatásokon felül is folyamatosan kért információkat a cég profilváltásáról, hogy meggyőződjön annak lehetséges kockázatairól.

Egyúttal hangsúlyozta, ennél több jogkörük nem volt, nem lehetett, hiszen az ilyen ügyekben eljáró hatóságok nem az önkormányzatokhoz tartoznak. Arról nem beszélve, hogy az üzem nem Érd közigazgatási területén van, vagyis a helyi építési szabályzaton keresztül sem tudtak volna beavatkozni.

A kommunikációs vezető elmondta, a hatóságoktól kapott információk végig megnyugtatóak voltak, azaz semmi olyan nem derült ki, hogy a vállalat munkafolyamataiban végrehajtott változások veszélyeztetnék Érd lakosságát.

„A törvényi előírásoknak megfelelően tavaly kifüggesztettük a cég biztonsági jelentését. Ez elérhető volt a faliújságunkon, illetve a város honlapján is, tehát erről kapott a lakosság tájékoztatást. Nem érkezett a jegyzőhöz ezzel kapcsolatban semmilyen észrevétel. Majd tavaly év végén, illetve idén év elején szintén kifüggesztettük azt a külső védelmi tervet is, amit ilyenkor kötelező megcsinálni az önkormányzatoknak, amennyiben ilyen változás történik. És erre sem érkezett észrevétel, majd ezt követően továbbítottuk a katasztrófavételemnek” – tette hozzá László Ferenc.

A települések katasztrófavédelmi besorolásáról további információkat ITT és ITT találhatnak.

fotó: Nagy Balázs

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email