halottaknapjatemeto2CZB

Folytatódik a bírósági huzavona a Gábriel Könnye körül

halottaknapjatemeto2CZB

Folytatódik a bírósági huzavona a Gábriel Könnye körül

Ismét perrel fenyegeti az Érd Médiacentrumot a kényszertörlés alatt álló temetkezési társaság.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Újabb személyiségi jogi pert indítana az Érd Médiacentrum ellen a kényszertörlés alatt álló Gábriel Könnye Temetkezési Korlátolt Felelősségű Társaság.

Olvasóink bizonyára emlékeznek a korábban temetőüzemeltetést végző céggel kapcsolatos, pár évvel ezelőtti eseményekre.

A városvezetés felbontotta a határozott idejű, 15 évre szóló szerződést a Gábriel Könnyével, amely a fideszes városvezetés idején túlságosan kedvező, Érdnek viszont kevésbé előnyös megbízáshoz jutott.

Ahogy Csőzik László még 2022-ben a Népszavának fogalmazott, a T. Mészáros-féle városvezetés közbeszerzés nélkül szervezte ki másfél évtizedre a Gábriel Könnyének a hasznot fialó temetői feladatokat, miközben a veszteséget termelő szolgáltatások az Érdi Közterület-fenntartóra (ma Érdi Városgazda) maradtak. Így a városnak a temető üzemeltetése hosszú éveken keresztül veszteséges volt, a Gábriel Könnye viszont évente 1-2 milliós adózás utáni nyereséget könyvelt el.

Miután az ÉKFI arra hivatkozva, hogy a szerződés nem jogszerű és jóerkölcsbe ütközik, szerződést bontott a Gábriel Könnye Kft.-vel, bő fél év alatt több mint 12 millió forint folyt be a kasszájukba olyan tevékenységből, amit korábban a Gábriel Könnye végzett. Ebből 8,4 millió forint haszna lett az önkormányzatnak.

A Gábriel Könnye nem hagyta szó nélkül, hogy elesett többmillió forinttól: pert indított a szerződés felbontása miatt. Mint 2024 januárjában hírül adtuk, az önkormányzat első fokon pert nyert: az Érdi Járásbíróság ítélete szerint is jogszabályba és jóerkölcsbe ütközött a szerződés, tehát érvénytelen volt. Nagyon ritka, hogy a bíróság elismerje, hogy egy szerződés jó erkölcsbe ütközik, így precedensértékű ítélet született – írtuk akkori cikkünkben.

Pár hónap múlva fordult a kocka: a Gábriel Könnye fellebbezett, az eljárás másodfokon folytatódott. A Budapest Környéki Törvényszék 2024 novemberében hatályon kívül helyezte az elsőfokú bíróság ítéletét, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. Az ítélet szerint téves az elsőfokú bíróság jogi érvelése a szerződés jóerkölcsbe ütközése terén, és a másodfokú bíróság úgy látja, hogy a vállalkozási szerződés érvényes.

A Gábriel Könnye jogi képviselője szerint médiumunk az elsőfokú ítélet megállapításait felnagyította és kiszínezte, és azt a látszatot keltette, hogy az ítélet jogerős, és az ügy véglegesen lezárult, és decemberi keltezésű levelében felszólította az Érd Médiacentrumot, hogy öt napos határidőn belül számoljon be a peres eljárás – számukra pozitív – fejleményeiről. Ha ez nem történik meg, az „az eredeti tudósításban szereplő valótlan állítások nyomán elszenvedett jóhírnévsérelem okán” a Gábriel Könnye mindent megtesz azért, hogy az őt megillető személyhez fűződő jogainak érvényt szerezzen – fogalmaznak.

A Gábriel Könnye korábban már próbálkozott hasonlóval: sajtópert indítottak az Érd Médiacentrum ellen, de mivel a tárgyaláson nem volt jelen a képviseletre jogosult jogi képviselője, ezért a pert a bíróság jogerősen megszüntette.

Ezek után a Gábriel Könnye személyiségi jogi pert indított az Érd Médiacentrum ellen, egy 2020-as cikkünk miatt. Ebben arról számoltunk be, hogy Érden felgyújtották az egyik temetkezési cég autóit, aminek előzménye a helyi temetkezési cégek között kialakult feszült viszony lehetett.

A Gábirel Könnye szerint megalapozatlanul keltettük azt a hamis látszatot, hogy közük lenne a cikkben említett gyújtogatáshoz, ám a pert cégünk jogerősen megnyerte: a Fővárosi Ítélőtábla szerint nem sértettük meg a cég jóhírnévhez fűződő jogát, amikor beszámoltunk a Gábriel Könnye ügyeiről.

Ezek tények, minden „felnagyítás és kiszínezés” nélkül. Ahogy az is tény, hogy a Gábriel Könnye a terhére megítélt perköltséget az Érd Médiacentrumnak azóta sem fizette meg – pedig ez az összeg mindössze 124 ezer forint volt. Végrehajtás is indult a vállalkozás ellen, ám a megítélt perköltség azóta sem érkezett meg.

Az sem „felnagyítás”, hanem nyilvános adat, miszerint 2022 októberében a NAV végrehajtást indított a cég ellen, és tavaly januárban az adószámát is törölte. 2024 márciusában újabb végrehajtást indítottak, és tavaly júniusban a cég kényszertörlését is elrendelték. Szeptemberben jött a következő fejlemény: a cégközlönyben megjelent, hogy a bíróság a Gábriel Könnye Kft. ellen indított kényszertörlési eljárást megszünteti és kezdeményezi a cég ellen felszámolási eljárás megindítását.

Ilyen előzmények után fenyegetik szerkesztőségünket újabb személyiségi jogi perrel. Mi ugyanakkor úgy látjuk: a cég elleni adóhatósági és bírósági eljárások tisztán mutatják, hogy a Gábriel Könnye jó hírnevét a legkevésbé sem az ÉrdMost meghozott ítéletekről és megtörtént eseményekről szóló tudósításai veszélyeztetik.

Fotó: ÉrdMost archív

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email