Érdi Bukovinai Székely Népdalkör

Ők azok, akik féltve őrzik Bukovina kincseit Érden

Érdi Bukovinai Székely Népdalkör

Ők azok, akik féltve őrzik Bukovina kincseit Érden

Pest vármegye napján Érd bukovinai művészeit, Kóka Rozáliát és székely népdalkörét jutalmazták.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Hagyományosan december 4-én ünnepli megyénk Pest Vármegye Napját, és ez alkalomból több kategóriában díjakat, kitüntetéseket adnak át.

A Közép-Magyarországi Folklórszövetség Pest Vármegye Népművészetéért – Életmű díjat adományozott Kóka Rozália énekes és prózamondó előadóművész, néprajzi gyűjtő, művelődésszervező, újságíró, író, valamint külön díjként az Érdi Bukovinai Székely Népdalkör részére.

Művészetükből december 1-jén valamennyi érdeklődő kaphatott ízelítőt, amikor bemutatták hagyományőrző Hadikfalvi Betlehemes előadásukat, előtte pedig Kóka Rozália mondott el egy szájról szájra adott és több száz kilométer távolságban is féltve őrzött bukovinai mesét.

A Hadikfalvi Betlehemes előadást december 1-jén láthattuk a Szepesben

Kóka Rozália 1971-ben alapította meg, és szakkörvezetőként azóta is vezeti az Érdi Bukovinai Székely Népdalkört. Érdeklődése elsősorban saját népcsoportja, a bukovinai székelyek, valamint a moldvai, gyimesi csángók története, sorsa és népi kultúrája felé irányul. Kultúramegőrző tevékenységét most „Pest Megye Népművészetéért – Életmű-díjjal” ismerte el Pest Vármegye.

Kóka Rozália 53 éve alapította az Érdi Bukovinai Székely Népdalkört

A bukovinai székelyek az egykori székely határőrvidék népéből, a székelyföldi Csíkszék, Háromszék és Udvarhelyszék falvaiból szakadtak ki a 18. században. Az Érdi Bukovinai Székely Népdalkör 1971. óta elsősorban a bukovinai székely népzenei hagyományok őrzését, továbbadását, széles körben való népszerűsítését tűzte ki célul.

Tagjai zömmel a városban élő, több mint 200 bukovinai székely családból kerülnek ki. Repertoárjukat egyrészt az együttes tagjainak népdalanyagából, másrészt a Magyar Tudományos Akadémia archívumában található régi gyűjtések népdalkincséből építették fel. Ruháik egy része még Bukovinából maradt meg, tehát 100 évesnél is idősebbek, mégis őrzik színüket, tartásukat.

A díjat Juhász Gáborné, az egyesület vezetője vette át.

Fotó: Pest Vármegyei Önkormányzati Hivatal

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email