Bálint Imre a helyi képzőművészeti életének egyik meghatározó alakja volt. Sokat tett az érdi és környékbeli művészeti élet fellendítéséért, összehozta, bátorította és támogatta az amatőr festőket. A 2014 januárjában létrehozott Képzőművészek Érdi Közösségének(KÉK) alapítótagja volt.
Ő szorgalmazta, hogy a helyi képzőművészeknek – az Irodalomkedvelőkhöz(IRKA) hasonlóan – legyen egy meghatározó, összefogó csoportja. Kiállításokat, festőtáborokat szervezett, fontosnak tartotta egymás munkáinak megismerését.
Imre mindig is alkotói közösségre vágyott, a hasonló érdeklődésű emberek társaságára, együttgondolkodására.
A Vajdaságban nőtt fel, 1991-ben a háború elől Magyarországra költözött, családjával Tárnokon lelt otthonra, de ezer szállal kötődött Érdhez, azonban élete utolsó éveit a Veszprém vármegyei Berhidán töltötte feleségével, Edittel, aki újságíróként korábban évekig dolgozott az Érdi Újságnál.
A távolság azonban soha nem szakította el az érdi művészeti közösségtől, hiszen ezután is volt itt kiállítása, elhozta alkotásait az érdi közönségnek, élénk kapcsolatot ápolt alkotótársaival.
Bálint Imre 2023. november 8-án megtért teremtőjéhez, ám egykori közössége, a Poly-Art Alapítvány égisze alatt működő KÉK-ek, és az Irodalomkedvelők nem felejtik el azokat az erőfeszítéseket, amelyeknek köszönhetően a helyi képzőművészek meghatározó szerepet töltenek be Érd kulturális életében.
Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a „Lelkemben átlényegítve” címmel, a Parkvárosi Közösségi Házban minap megnyílt kiállítás, amellyel Bálint Imrére emlékezik családja, valamint barátai és pályatársai.
A mostani tárlat a korábbi kedvenc technikájával készült képeket mutatja be a közönségnek, inkább a romantikus impresszionista tájképeiből és egy rövid időszakára jellemző képzeletvilágot elénk táró alkotásaiból áll
– hangzott el a rendezvényen.
A kiállításmegnyitón Daróci Lajosné Márta, az IRKA vezetője, főszerkesztője köszöntötte a megjelenteket, amit egy zenés irodalmi műsor követett. Közreműködött Szigeti Eszter, aki többek között Bíró András Hit és Bizalom című megzenésített versét adta elő, amelyet Bálint Imre is a szívébe zárt egykor. Őt követték az IRKA tagjai, akik egy-egy festményhez kapcsolódva mondtak verset a közönségnek.
A tárlatot Karsch Manfréd grafikus festőművész nyitotta volna meg, azonban egészségügyi problémák miatt nem tudott részt venni az eseményen, így a kiállítás kapcsán papírra vetett gondolatait Móczár Csaba IRKA-tag olvasta fel.
„Az alkotások legfontosabb elemei a színek, melyek jelentősen meghatározzák egy festmény hangulatát és üzenetét, nemcsak esztétikai elemek a vásznon vagy egyéb hordozón, hanem érzelmek hordozói is, melyek a nézőket mélyen befolyásolják(…), képein domináns a kék és zöld szín, melyek nyugodt harmóniát atmoszférát teremtenek. A sárga és narancsszínek optimizmust a napfény sugárzását vetítik elénk. Ez a képeit élettel és boldogsággal tölti meg.”
– tolmácsolta Móczár Csaba Karsch gondolatait a festmények kapcsán.
A grafikus festőművész megjegyezte azt is, hogy amikor találkoztak, akkor Imre erős, rendíthetetlen hite meggyőző erővel hatott rá. A Teremtővel folytatott dialógusra jellemzően úgy érezte, hogy a tőle kapott fényt, a lelkesedését tovább kell adni az emberi szívekbe, hogy ezzel a „táplálékkal” a létünket gazdagabbá színesebbé tegye. Ebben pedig az Úr vezette, fogta Bálint Imre kezét – hangzott el a visszaemlékezésben.
A rendezvényen első alkalommal osztották ki a Poly-Art Alapítvány kitüntető elismerését, a Tállai Katalin-díjat, amelyet posztumusz adományoztak Bálint Imrének. Az alapítványt 1995-ben a néhai Tállai Katalin hozta létre azzal a céllal, hogy városunkban és annak vonzáskörében élő – elsősorban műkedvelő – alkotók számára bemutatkozási és fejlődési lehetőséget biztosítson. Bálint Imre is az alapítványon keresztül került kapcsolatba a helyi közösséggel.
Daróci Lajosné Márta méltatásában kiemelte, hogy Imrének köszönhetően az akkori KÉK-életet a kiegyensúlyozottság, a béke és a harmónia jellemezte, senki nem szorult ki a kiállítások sorából, ugyanakkor saját magát mindig utoljára tette.
Empatikus, humánus vezető volt. A sors fricskája, hogy mindössze két hónappal előzte meg a KÉK tízéves évfordulóját, amikor 2023 novemberében távozott közülünk, ez a kiállítás az ő emlékére készült – tette hozzá az IRKA vezetője.
Bálint Imre „Lelkemben átlényegítve” című emlékkiállítását az új Parkvárosi Közösségi Házban december 20-ig lehet megtekinteni az intézmény nyitvatartási idejében.