Az eredeti elképzelések szerint ezt a tanévet már az új épületben kezdték volna a gyerekek, később az őszi szünet környékére tették a költözés időpontját, ám ezt ismét el kellett halasztani.Ennek okairól Szűcs Gábor alpolgármester beszélt az ÉrdMostnak.
Utalt rá: mikor átvették 2019 őszén a város vezetését, azzal szembesültek, hogy a kivitelező szerződéshosszabbítást kért: huszonnégy hónapról harmincra emelkedett a kivitelezés határideje.
– Ezt követően az elektromos munkák – trafóház telepítése, földkábelek fektetése, végleges mérőóra felszerelése – okoztak késedelmet. Bár Simó Károly ellenzéki frakcióvezető többször is megtévesztően nyilatkozott sajtótájékoztatói során, tudni kell: ez a projekt annyira nem volt előkészítve, és olyan tervezési hibák csúsztak be, hogy a most zajló átadás-átvétel során szembesültünk csak azzal, hogy szennyvízátemelőt is be kell építeni. Mivel a város jó együttműködést tart fenn a kivitelezővel, sikerült ezt még a műszaki átadás-átvétel folyamata alatt megoldani – hangsúlyozta Szűcs Gábor, aki elmondta azt is: egyéb tervezési hibákat is meg kellett oldaniuk, például azt, hogy a korlátok az előírtnál alacsonyabbak voltak az épületben. Ilyen gondok miatt a használatbavételi engedély is csúszik.
– Az engedélyt még nem kaptuk meg, a szakhatóságok még ellenőrzik a projektet, így az épületet mostanáig nem tudtuk birtokba venni. Folyamatos az egyeztetés a tankerülettel is, hiszen az is kérdéses, hogy számukra hogyan adjuk át majd az épületet – tette hozzá Szűcs Gábor, megjegyezve: a jelen helyzetet, mikor egy új iskolát kell átadniuk a tankerületnek, a jogszabályok nem teljes körűen fedik le. Mint mondta, egy-két kivételtől eltekintve a megyei jogú városokban sehol nem épít iskolát az önkormányzat, ez mindenhol tankerületi, állami feladat.
– Mióta átvettük a város vezetését, arra törekszünk, hogy kijavítsuk azokat a hibákat, behozzuk azokat a csúszásokat, amelyek az elődeink rossz tervezése és rossz előkészítése kapcsán keletkeztek. A FEJÉR – B.Á.L. Zrt-vel nagyon jó viszonyban vagyunk, folyamatosan egyeztetünk, hogy minél kevesebb legyen a csúszás, minél gyorsabban tudjunk reagálni a keletkező problémákra, és minél hamarabb átköltözhessenek a diákok és a tanárok az új épületbe – tette hozzá.
Az eszközbeszerzést illetően Szűcs Gábor utalt arra: a projekt bútortervét is a jelenlegi városvezetésnek kellett elkészíteni.
– Mostanra sikerült a beszerzéseket megoldani. Az utolsó szállítmány várhatóan december 4-én érkezik majd meg – jegyezte meg az alpolgármester, aki arra a kérdésre, hogy mikorra várható a költözés, kiemelte: nem tudni, mikor kapja meg a használatbavételi engedélyt a kivitelező, hiszen ennek függvényében tudja birtokba adni az önkormányzat számára az iskolát, amit a város átad majd a tankerületnek. – A tervezett időpont december eleje, de ez függ az engedélyektől – zárta szavait.
Kozma Zoltánné, a Batthyány iskola intézményvezetője tudósítónknak elmondta: az első szállítmánnyal tanulói asztalok érkeztek, több korcsoport számára. November 6-án az első, második osztályosok padjai, valamint felsősöknek való asztalok érkeztek, jövő hét péntekre pedig a többi asztalt és a székeket várják. A következő hetekben az átköltözéshez szükséges, a tanuláshoz elengedhetetlen eszközök érkeznek majd meg: tanári asztalok, székek, a tantermi szekrények, majd az új táblák. Ezeket költöztető cég szállítja, de az iskola pedagógusai, dolgozói is közreműködnek a munkában, hiszen fel kell mérniük, hogy a régi intézményből mit kell áthozniuk (például a tanári szoba, illetve a szaktantermek bútorait), és ezeket át is kell költöztetniük, ami átfogó tervezést igényel. Ezzel együtt természetesen a pedagógusok és a gyerekek is nagyon várják már, hogy birtokba vehessék az új épületet.