pecs_pexels

Nemcsak Érd, Pécs is a fizetésképtelenség szélén áll

pecs_pexels

Nemcsak Érd, Pécs is a fizetésképtelenség szélén áll

A kormányzati elvonások egyre több várost taszítanak csődközelbe.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Ellenzéki és fideszes polgármesterek is úgy vélik, hogy az önkormányzatok problémái nem pártpolitikai kérdések, hanem rendszerszintű gondok. Az egyre növekvő központi elvonások sorra lehetetlenítik el az önkormányzatokat, egyre több település kerül csődközeli helyzetbe. Legutóbb Székesfehérvár kapcsán írtunk erről, most Pécs kongatta meg a vészharangot.

Az elmúlt években jelentősen megnövekedtek a kormányzati elvonások, Pécs évente mintegy 4,6 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást fizet, de a rossz pénzügyi helyzethez az is nagyban hozzájárult, hogy az állami normatív támogatások mértéke – a bértámogatásokat leszámítva – 2025-ben sem emelkedett, miközben az infláció jelentős.

Emellett a helyi iparűzési adóból is több milliárdos kiesést szenvedett el a település, aminek egyik fő oka, hogy több ezer vállalkozó vagy nem fizette be az adót, vagy visszaigényelte a túlfizetéseit. Ezen felül nem térítették meg a városnak bizonyos uniós pályázatok önerejét sem, ez pedig tovább súlyosbította a helyzetet.

A tudósítás szerint mindez együttesen azt is jelentheti, hogy az önkormányzati, intézményi dolgozók szeptemberi bérének kifizetése is veszélybe került.

Noha – Érdhez hasonlóan – a költségek csökkentése már Pécsett is hónapokkal ezelőtt megkezdődött, de az önkormányzat most további intézkedéseket tervez.

A városvezetés a működés fedezésére egyrészt másfél milliárd forint folyószámlahitel felvételét, valamint egy likviditási alap felállítását javasolta a csütörtökön megtartott rendkívüli közgyűlésen.

Ezen felül a szociális intézmények térítési díjainak, a parkolási, a temetkezési díjak, a buszjegyek és -bérletek árának emelésével is növelné a bevételeit. De például az intézményi és önkormányzati dolgozók cafetéria kifizetéseit is elhalasztották.

Ruzsa Csaba alpolgármester hangsúlyozta, a hitelfelvétel átmeneti intézkedés, amelyet az év végi adóbevételekből terveznek visszafizetni. A városvezetés nem számít állami segítségre. A cél, hogy az intézmények működése folyamatos maradjon, és ne kerüljenek veszélybe a bérek kifizetései.

A közgyűlésen a kormánypárti Összefogás Pécsért Egyesület vegyesen támogatta és bírálta az intézkedést. Noha elismerték, hogy elkerülhetetlen a hitelfelvétel, kifogásolták a korábbi, szerintük túlköltekező városi politikát. A Mi Hazánk képviselője még ennél is tovább ment, ugyanis azt javasolta, hogy az alpolgármester készfizető kezességgel vállaljon felelősséget arra az esetre, ha a város nem tudná időben visszafizetni a hitelt.

Az érdi önkormányzat csődközeli állapotáról sokat írtunk az elmúlt időkben, ezeket a cikkeinket IDE KATTINTVA olvashatják.

Sőt, a témával kapcsolatos legfrissebb információ épp tegnap jött ki, miszerint 100 millió forint rendkívüli támogatást kap a város, hogy megtarthassa a fizetőképességét.

Ennek ellenére a helyzet még mindig siralmas, hiszen bizonyos kötelezettségekre továbbra sincs forrása az önkormányzatnak, és Pécshez hasonlóan a mindennapi működés is nehézséget okoz. Számokban kifejezve: július 24-én Érd folyószámla-egyenlege -1,3 milliárd forinton állt.

Képek: Pexels

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email