Mint azt korábban hírül adtuk, május 15. és június 30. között körülbelül 30 érdi utcában tervezi az elektromos vezetékeket veszélyeztető fák gallyazását az elektromos művek által megbízott társaság. A munkálatokat a DIÓS–Aradi 20 kV-os elektromos hálózat nyomvonalán végzik a bejelentés szerint.
Sokan joggal tartanak ettől beavatkozástól, hiszen gyakran szép, egészséges, nagy lombkoronájú fákat úgy metszenek vissza (mondhatni, csonkolnak), hogy sem az esztétikai, sem élettani szempontokat nem vesznek figyelembe. Ráadásul most van a madarak költési időszaka, és a beavatkozásnak nagyon sok fészek látná kárát.
Csőzik László polgármester múlt hétvégén bejelentette: a madarak fészkelési, költési időszakában csak vészhelyzet esetén engedélyezi ezeket a munkálatokat (részletek itt).
Tetlák Örs független képviselő pedig javaslatot nyújtott be a testülethez, miszerint Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése határozatban tiltsa meg a közterületi gallyazásokat március 15. és augusztus 15. között (kivéve a vészhelyzeteket). Javaslata szerint a részletszabályozakat június végéig kellene kidolgoznia a testületnek.
A közgyűlés a csütörtöki ülésen tárgyalta az előterjesztést. Csőzik László polgármester beszámolt arról, hogy az E-ON, bár kezdetben együttműködőnek bizonyult, mégiscsak kiadta a munkát az alvállalkozónak, és a cég az E-ON tájékoztatása szerint megkezdi a gallyazást a fent már említett elektromos hálózat nyomvonalán.
Sajnos, mint a testületi ülésen elhangzott, a 2007-es energiatörvény alapján
a tulajdonosnak tűrnie kell a beavatkozást, ha az adott növény a vezetékek védőtávolságán belül nő. Így csak egyeztetéssel vagy politikai akciókkal tudnak célt érni a mostani költési időszakban.
Hosszú távon viszont – hangsúlyozta Csőzik László polgármester – érdemes olyan önkormányzati rendeletet meghozni, amelyben felszólítják az E-ON-t, hogy egy bizonyos határidőig (mondjuk szeptember végéig) mellőzze a gallyazásokat.
Simó Károly (Fidesz) felvetette: érdemes a lakosságnak is gondoznia, metszenie a fákat, így nem kerülhet sor a csonkolásokra. Javasolta, hogy 2026-tól az Érdi Városgazda kezelje a problémás fákat, szakszerűen, olyan módon és időpontban, ami az állatvilág és a lakosság számára is optimális.
Szűcs Gábor alpolgármester szerint a felvetés kiváló, de ezt akkor lehetne megvalósítani, ha a kormány háromszor-négyszerannyi normatív támogatást adna, mint amennyit most kap Érd, ugyanis a városnak erre nincsenek forrásai. Hangsúlyozta azt is, hogy a felső szintű jogszabályt kell megváltoztatni.
Csőzik László arra utalt, hogy a fővárosban is vannak figyelemreméltó gyakorlatok arra, hogy megtiltották a gallyazást – ezeket meg kell vizsgálni.
Tetlák Örs szintén ezen a véleményen volt: „Legyünk valóban kreatívak, az FKF is megtalálta a megoldást, mi sem érjük be kevesebbel. Minden lehetőséget ragadjunk meg arra, hogy megtaláljuk azokat a fogódzókat, amelyek alapján az önkormányzat vagyonát és az állatvilágot meg tudjuk óvni, illetve olyan érdemi lépéseket tudunk tenni, amelyekkel a lakosság döntő többsége is egyetért, és alig várják, hogy megtörténjenek.”
A képviselők végezetül elfogadták Tetlák Örs javaslatát, az ülésen megtárgyalt módosításokkal, így a szóbanforgó rendeletet október elején tárgyalná a közgyűlés, és jövő évben lépne hatályba.
Az idei, a költési időszakra tervezett ELMŰ-gallyazásoknak pedig más módszerekkel próbálják elejét venni.