Cuki, pici és bolyhos. Amikor a gyerek meglátja, önfeledten sikongat és ölelgeti, amiről remek képeket lehet készíteni, amíg a nyuszi dermedt a rémülettől. Pár másodperc múlva már kapálózva menekül a csalódott gyerek kezéből. Az is lehet, hogy kezes kis jószág, elvan ölben, meg a szőnyegen, csak épp a szőre… de főképp az ürüléke. Na, az büdös. Elegyedik a félig megrágott répa rothadó szagával. Persze, kap szénát is, mert a nyúlnak folyton rágnia kell, és ki győzi naphosszat etetni. A szénával meg az a baj, hogy szanaszét szóródik.
Ki kéne rakni a Tapsit a kertbe, de ahhoz kéne egy megfelelő ketrec, ami már pénzbe kerül, ahogy persze a nyúl tartása is. Vége a húsvétnak, ott állok egy nyúllal, akinek a gyerek naponta egyszer odaköszön és kétszer megsimogat, a többi meg rám marad. A szakirodalom szerint még évekig fog élni, már ha beoltatom, vigyázok rá, szeretgetem… Na neeeeem. Nézzük, hogyan is szabadulhatnánk tőle.
Hát valahogy így indul, és hogy hogy végződik a nyuszit kapott a gyerek húsvétra epizód, az a lehetőségektől és a vásárló lelkiismeretétől függ. Az Orpehus Állatvédő Egyesület szerint, ahogy elmúlik a húsvét, többnyire gondot okoz a családnak az állat táplálása, a lakást piszkító szőrzet és a rendszeresen keletkező ürülék (és bűz) is.
Az élőállat szőrére vagy tollára ezeken felül egyre többen allergiásak is. És ilyenkor jön a szabaduljunk meg tőle minél gyorsabban.
Az Orpheus Állatvédő Egyesület munkatársai az elmúlt évek folyamán durva, sőt extrém esetekkel is találkoztak. Amellett, hogy a megunt kisállatokat dobozba zárva, az út szélére dobják ki, a díszhalaktól vécébe lehúzással, madaraktól kalitkából kieresztéssel próbálnak megszabadulni.
Egy etetéshez szokott háziállat ember nélkül életképtelen, ha utcára dobják, azzal a sorsa végérvényesen megpecsételődik.
Ezen felül a megunt házi kedvencet kidobni Magyarországon bűncselekmény, a 2004. évi X. törvény kimondja, hogy ezért letöltendő börtön is kapható – figyelmeztetnek.
Felelős állattartó az állat egész életére gondol, amikor állatot vásárol. Élő állat helyett van rengeteg más alternatíva: csokidíszek, plüss figurák, játékok, saját kézzel készített meglepetések, közös tojásfestés a gyerekkel, vagy akár egy jó családi program (mint például a Nagy Húsvéti Nyuszi Muri).
Ha valaki fentieket megfontolva mégis úgy dönt, hogy nyuszit vásárol, de később meggondolja magát, és semmi más megoldás nem kínálkozik, a nyuszit pedig kidobnák az utcára, az Orpehus szegedi központja díjmentesen befogadja. Ez a lehetőség húsvét után egy hónapig él.
A www.orpheus.hu felületén lehet felvenni az állatvédőkkel a kapcsolatot.
Végezetül álljon itt egy videó, amit az állatvédők készítettek. Gyerekek beszélnek a húsvéti nyusziról és az állattartás felelősségéről: