teszedd_2025

Ez nem csak szemétszedés, hanem közösségépítés is

teszedd_2025

Ez nem csak szemétszedés, hanem közösségépítés is

Lezárult az idei TeSzedd! országos szemétszedő akció, amelynek helyi tapasztalatairól Harmat Ákos alpolgármestert kérdeztük.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Ahogy a korábbi években, úgy idén is Érd számos pontján elindultak a tisztább környezetre vágyó, és ezért tenni is hajlandó emberek, hogy összeszedjék a szemetet trehány polgártársaik után. Az április 7. és 13. közt lezajlott TeSzedd! programhoz a civilek mellett az önkormányzati képviselők is csatlakoztak, akik az egy hét során a város számos pontján szerveztek hulladékgyűjtő megmozdulásokat.

Harmat Ákos, Érd alpolgármestere a választókörzetében, Ófaluban toborzott csapatot, akikkel a kastélydombot, a Molnár utcát, valamint a Battai utat próbálták meg kitakarítani. Ugyanakkor elmondta, az önkéntesek a város egészen más szegleteit is bejárták, amelyekről a következő napokban egyenként is beszámolunk majd.

Az önkéntesek az ófalusi Molnár utcában is szedték a szemetet

Mindenesetre, amit már most tudhatunk, hogy nagyjából 4-500 zsáknyi szemét gyűlt össze városszerte. És ez ugyan több, mint például a tavalyi mennyiség, még így is csupán a töredéke a mindenfelé „eldobált“ hulladéknak.

Harmat Ákos szerint nem is valószínű, hogy a TeSzedd!-nek célja lehet a teljes „megtisztulás“, hiszen Érden is számos olyan illegális „szemétlerakó“ van, amit az ott található szemét mennyiség és típusa miatt nem tudnak egy ilyen akció alkalmával felszámolni.

Gondoljunk itt az építési, a műszaki hulladékra vagy akár az autóalkatrészekre, amiket a TeSzedd! szabályai szerint nem is szabad gyűjteni, hiszen azok a testi épséget, az egészséget veszélyeztethetik. Ezért a résztvevők mindenkori fő szándéka, a háztartási jellegű hulladékok mértékének a csökkentése.

Egy „klasszikus” illegális szemétkupac

Ebből adódóan Érd alpolgármestere úgy látja, a szemétszedésen túl egy másik fontos célja is van az eseménynek, a példamutatás. Hiszen hosszabb távon csak neveléssel, a hozzáállás megváltoztatásával lehet látványosabb eredményeket elérni. Éppen ezért ő eleve úgy választott helyszínt és időpontot, hogy minél több családos, kisgyerekes ember ráérjen.

„Szerintem nem csak az a fontos, hogy pontosan hány zsákot gyűjtött egy-egy állomás, hanem van egy közösségépítő szerepe is ezeknek a gyűjtéseknek. Nagyon sokan elsődlegesen azért jöttek ezekre a gyűjtésekre, hogy az 5, 8, 10 éves gyereküknek példát mutassanak, hogy részt vesznek egy ilyen szemétszedésben, mert ugye ezek a minták azok, amelyek igazából berögzülnek. Illetve én azt is hangsúlyoznám, hogy ez egy jó kis testmozgás is“

– fogalmazott Harmat Ákos, aki szerint az is gond, hogy egyrészt nehéz megfogni az illegálisan szemetelőket, másrészt a törvényi szabályozás sem segíti a hulladék elleni harcot.

Harmat Ákos szerint a TeSzedd! egy közösségi élmény is

Példaként említette, hogy a hulladékudvarok nem fogadják a palát, holott – többek közt – az érdi Duna-parton, a Beliczay-szigeten is találni ebből az anyagtípusból, csak épp kár is összegyűjteni, ha a jelenlegi szabályozás szerint nehézkes és drága is a leadása.

„A másik probléma az, hogy gyakorlatilag nincsen lehetőség büntetni. Hiába fotóznak le egy illegális szemétlerakót, elmondja, hogy ő nem lerakta a szemetet, hanem éppen összegyűjtötte, egyszerűen nem tudjuk bírságolni. Tehát amíg állami szinten nem lesz szigorú büntetési lehetőség, addig nem igazán tudunk előrelépni”

– tette hozzá.

Ettől függetlenül a városvezető úgy érzékeli, van fejlődés. A szemetelés, elsősorban a már említett, háztartási jellegű hulladék egyre kevésbé rontja a városképet, legalábbis Érd belső területein. Kivétel talán csak a vasút melletti szakaszok, de mivel azok a MÁV-hoz tartoznak, így takarításuk sem vehető egy kalap alá az egyéb helyszínekkel.

A várostakarításhoz stábunk is csatlakozott, kollégánk a Duna-parton szedte a szemetet.

Képek: ÉrdMost archív, Facebook/Harmat Ákos

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email