hajléktalan

Figyeljünk egymásra: emberéletet követelhetnek az éjjeli fagyok

hajléktalan

Figyeljünk egymásra: emberéletet követelhetnek az éjjeli fagyok

Elrendelték a vörös kódot. Az érdi szállón még van egy-két hely, telt ház esetén Battára szállítják majd a menedékkérőket.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A Belügyminisztérium hétfő este 8 órától péntekig vörös kódot rendelt el az országban.

A vörös kód –10 Celsius-fok, vagy annál alacsonyabb hőmérséklet esetén lép életbe. Mivel a meterológiai szolgálat előrejelzése szerint az előttünk álló éjszakák igen hidegek lesznek, a BM szükségesnek tartotta a speciális eljárásrend elrendelését.

Képünk illusztráció (forrás: Pixabay)

A vörös kód időtartama alatt a szociális szektor bentlakásos intézményeinek krízisellátást kell nyújtaniuk az utcán élőknek: azaz a diszpécser jelzése alapján minden ilyen intézménynek fogadnia kell a hajléktalanokat, attól függetlenül, hogy egyébként kiknek nyújtanak szolgáltatást (például családok átmeneti otthona, idősotthon), és hogy mennyi szabad férőhelyük van.

A Belügyminisztérium közleménye szerint egyébként az éjjeli menedékhelyek kihasználtsága jelenleg országosan és Budapesten is 84 százalék, van elég férőhely, senkinek nem kell az utcán töltenie az éjszakát.

Az érdi éjjeli menedékhely (ÉrdMost archív)

Érden a 23 férőhelyes éjjeli menedékhely szinte száz százalékosan megtelt.

„Tizennyolc fő fölött van minden este a létszámunk, de előfordul, hogy minden férőhely foglalt. Általánosságban elmondható, hogy egy-két embert még be tudunk fogadni, aki pedig már nem fér bele az ellátásba, a Vöröskereszt százhalombattai menedékhelyén tudja tölteni az éjszakát. Utcai szolgálatunk természetesen segít a szállításban”‘ – tudtuk meg Stehlik Krisztiántól, az érdi hajléktalanellátás vezetőjétől.

Érdeklődésünkre elmondta azt is: ha Százhalombatta is megtelik, a Menhely Alapítvány diszpécserszolgálata (amely regionális hatáskörrel rendelkezik) segít abban, hogy a hajléktalan éjszakai menedékre találjon, és oda is szállítják az ügyfelet.

Ahhoz, hogy valaki az éjszakai menedékhelyen tudja tölteni az éjszakát, szükséges egy tüdőszűrős és egy bőrgyógyászati lelet, a többi itt éjszakázó hajléktalan élete védelmében.

Azok, akik igénybe veszik ezt a szolgáltatást, ezt már tudják, és legtöbb esetben rendelkeznek ezekkel a papírokkal. Ha olyan ember jelentkezik, aki hirtelen került krízishelyzetbe és nincs orvosi igazolása, őt az elkülönítőben tudják elhelyezni.

Sajnos, vannak olyanok is, akik nem kívánják szállón tölteni az éjszakát. Kötelezni erre senkit sem lehet, segíteni, motiválni azonban igen.

A hajléktalanellátás munkatársai tíz olyan emberről tudnak, akik az utcán élnek, és nem kívánnak bejönni a szállóra (legfeljebb egy-egy éjszakát töltenek bent, de ez sem jellemző). Velük az utcai szolgálat napi kapcsolatot tart, ellátja őket meleg ruhával, takaróval, teával, gyógyszerekkel, és mindent megtesznek azért, hogy ezek az emberek épségben tudják átvészelni ezt a hideg időszakot.

Az idei télen senki nem vesztette életét az utcán kihűlés miatt, és ha a hajléktalanellátáson múlik, nem is lesz ilyen eset.

A vörös kód nem csak a szociális intézményeknek szól. Szeretnék felhívni a társadalom figyelmét is a rendkívüli helyzetre: ilyenkor ugyanis jobban oda kell figyelnünk utcán élő, vagy lakásként alig funkcionáló épületekben, komfort nélküli ingatlanokban meghúzódó embertársainkra.

Ha bajba jutott, fagyoskodó embert lát, környezetében olyan idős, vagy nehéz helyzetben lévő ember lakik, akinek az ingatlanjában nincs fűtés, haladéktalanul hívja az alábbi telefonszámok valamelyikét:

Rendőrség (éjjel-nappal):112
Városrendészet (8-16h) és Polgárőrség (16-08h): 06-80-204-571
Utcai szolgálat (14 – 22h): 06-20-328-1009
Hajléktalanszálló (éjjel-nappal): 06-20-336-8773
Menhely diszpécserszolgálat 24 órában: 06-1-338-4186

Fotó: Freepik, Pixabay, ÉrdMost archív

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email