nyest_freepik

Ezt tegyük, ha nyest költözött a padlásra vagy az autónkba

nyest_freepik

Ezt tegyük, ha nyest költözött a padlásra vagy az autónkba

Egy kertes házas településen, ahol a többség autóval jár, bármikor felbukkanhat, és komoly gondokat is okozhat az apró ragadozó.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Ha volt már olyan, hogy éjszaka arra ébredt, valami mocorog, kaparászik a padláson, akkor könnyen lehet, hogy nyesttel van dolga. Persze a hangzavar talán még nem is lenne zavaró, de a kis termetű emlősre érdemes más szempontból is figyelmet fordítani.

A nyest ugyanis mindent megrág, még az sem számít neki, ha annak a valaminek nincs, vagy épp rossz az íze. Ilyenek például a különféle vezetékek, legyen szó egy házról vagy egy gépjárműről. Egy elrágott elektromos vezeték könnyen zárlatot és lakástüzet okozhat, miként egy autó fékvezetékének vagy benzincsövének rágcsálása is tragikus következményekkel járhat.

És ezek nem légből kapott dologok, hiszen manapság már tény, hogy életterének szűkülésével, az urbanizációval a nyestek „beköltöztek” az emberek közé, hiszen rájöttek, hogy a fő táplálékuknak számító állatokhoz, tojáshoz és gyümölcsökhöz sokkal könnyeben hozzájuthatnak egy városias környezetben.

A nyesteknek kifejezetten kedvenc helyeik is vannak, ilyen a házak padlása, illetve a gépkocsik motortere. Mindkettőt a meleg, biztonságos mivolta miatt kedveli, valamint a már említett „nassolnivaló” kábelek miatt. Autószerelők olyan esettel is találkoztak, hogy a nőstény nyestnek a motorház alatt volt a fészke, és az állat bele is ellett a kocsiba.

A nyest ugyan nem védett állat, de megölni nem szabad, ezért mindenképpen élve kell elűznünk a „lakhelyéről”. Ehhez igénybe vehetünk nyestriasztásra szakosodott szakembert, de megpróbálhatjuk a „házi megoldásokat” is.

Mivel a nyest legtöbbször a házak közelében lévő fákról ugrik át a tetőre, és akár másfél méterre is képes elrugaszkodni, így az első teendőnk lehet, hogy megnézzük a fák ágait a ház körül és lehetőség szerint rövidebbre metsszük. Emellett érdemes ellenőrizni a tetőszerkezetet is, hiszen a nyest a keskeny testét igazán kicsi résen is át tudja préselni, így minden aprócska lyuk számíthat.

Az egyik leghatásosabb módszer ellenük, hogy kutyát tartunk, mivel a nyest nem kedveli a kutyákat. Kipróbálhatjuk még az ultrahangos nyestriasztókat, a nyestport vagy a nyestűző sprayt is, sőt, a nyestfogó szőnyeget is, azonban ezek hatékonyságáról megoszlanak a vélemények. Nem utolsósorban pedig beszerezhetünk úgynevezett nyestcsapdát is, ami ugyan hatékonyabb lehet, de legalább annyira macerás is.

Mindenesetre akárhogy is jelentek meg, és akárhogy is akarjuk őket kitessékelni, mindenképp érdemes velük kezdeni valamit, mielőtt az említett bajok megtörténnek.

Címlapkép: Wikipédia belső képek: Freepik

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email