Az orvoshiány súlyosan sújtja az érdi szemészeti szakrendelést (is): mint Bárány Zsolt, a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény főigazgatója november 6-ai posztjában írja, tavaly november óta pénteken és hétfőn egyáltalán nincs szemészeti szakrendelés – ekkor távozott az egyik szemészorvos az intézménytől –, ezért a keddi, szerdai és csütörtöki napok óriási zsúfoltsággal mennek.
Időpontot foglalni jövő augusztusra lehet csak, az időpont nélkül érkezők pedig már nyitást megelőzően a főbejárat előtt állnak, hogy biztosan bekerüljenek a rendelésre. Mindeközben a Romics szemészei legalább másfélszeres terheléssel dolgoznak.
Bárány Zsolt leszögezi: érdemi választ a panaszokra adni korábban nem tudtak, a „Keressük az orvost”, „igyekszünk más intézménytől segítséget kérni” elcsépelt frázisok, már-már a bullshitting kategóriába tartoznak.
A JIR (azaz a Járóbeteg Irányítási Rendszer) azonban megoldást kínál a problémára: mivel segítségével más településekre is lehet szemészeti időpontot foglalni, a betegek előtt megnyílnak más, kevésbé leterhelt rendelőintézetek kapui is.
„Hetente több tucat beteg nem jut be a szemészeti rendelésünkre, miközben tőlünk 60 perc utazásra szemész szakorvos áll rendelkezésre” – emeli ki a főigazgató, hangsúlyozva: már másnapra talált szabad időpontot a JIR-ben.
Mi magunk is utánanéztünk a szabad időpontoknak az EESZT felületen keresztül, és valóban, a Dél-Pesti Centrumkórház szemészeti szakrendelésén (Nagyvárad tér) nemhogy a jövő hétre, de még csütörtökre és péntekre is van szabad hely.
„Tudom, hogy mindenkinek egyszerűbb lenne, ha minden egészségügyi ellátást itt helyben meg lehetne kapni, lehetőleg rövid határidővel. Ez sajnos bizonyítottan nem megy” – jegyzi meg Bárány Zsolt, aki nemrég a közösségi oldalon buzdította az érdieket és a környéken élőket arra, hogy segítsenek orvosokat találni a rendelőbe (cikkünket itt találja).
Aki tehát úgy dönt, hogy nem szeretne hajnalban várakozni sorszámra, vagy hónapok múlva sorra kerülni, annak érdemes letöltenie az Egészségablak applikációt, és annak segítségével, vagy az EESZT felületen, illetve a 1812-es telefonszámon utánanézni, hol talál olyan rendelést, ahol hamar fogadják.
Fontos, hogy így csak a nem beutalóköteles rendelésekre tudunk időpontot kérni, vagy akkor, ha e-beutalónk van. Háziorvosunktól kérjünk tehát e-beutalót, hogy gyorsabban bejuthassunk egy-egy szakrendelésre.