Az MBH Bank idén is utánajárt, hogy melyek hazánk legélhetőbb régiói. Egész konkrétan az ország 174 járását és Budapestet – amit az egyszerűség kedvéért a kutatásban egyetlen járásként kezeltek – hasonlították össze az oktatás, az egészségügy, a közbiztonság, továbbá a kulturális, a munkaerőpiaci és vásárlási lehetőségek, nem utolsósorban pedig az ingatlanárak szempontjából.
Az így kialakult rangsorban szerezte meg a kifejezetten jónak mondható tizedik helyet az Érdi járás, amihez városunk mellett további hat település: Diósd, Pusztazámor, Sóskút, Százhalombatta, Tárnok, Törökbálint tartozik.
Ráadásul a számokat elnézve, ha a listát vezető Budapest beláthatatlan távolságban is van, a top 10 egyéb szereplői közt nagyon kicsik a különbségek. A második helyezett Debreceni járáshoz képest mindössze négy pont az Érdi járás lemaradása.
Ez persze nem azt jelenti, hogy járásunk minden egyes összevetésben jól szerepelt, hiszen például az oktatás, az egészségügy vagy a kultúra területén nem került be a legjobbak közé. Viszont a vásárlási, és munkaerőpiaci lehetőségek tekintetében a harmadik és negyedik pozíciót foglalja el.
Amíg a vásárlási lehetőségek pontszáma az egyes járások esetében az egységnyi területre jutó boltok száma alapján került meghatározásra, addig a munkaerőpiaci mutató összeállítása során az egy főre jutó nettó jövedelmet és a lakosságarányos álláskeresők számát vették figyelembe.
Az adatokat átnézve az elemzők megállapították, hogy a régiós különbségek hasonlóak a korábbi években tapasztaltakhoz. Az ország északkeleti régiójában található járások rendelkeznek a legalacsonyabb értékkel, míg délen, a főváros környékén és északnyugaton több magasabb pontszámú járás található.
Az oktatás területén az élen Budapest, illetve az ország nyugati és déli részei szerepelnek jobb eredménnyel, míg az északi és a keleti területeken jellemzően a nagyobb városok kaptak magasabb pontszámot. Az egészségügyi pontszámok összességében az ország déli járásaiban számítanak erősebbnek.
A kultúra területén elsősorban a nagyvárosok, Budapest, a Debreceni, a Szegedi és a Pécsi járások kínálják a legtöbb lehetőséget, valamint a Balaton környéki helyszínek bizonyulnak kedvezőnek.
A munkaerőpiaci lehetőségeket illetően viszonylag nagy különbség mutatkozik Magyarország egyes részei között. Az északnyugati régiók és Budapest a déli és a keleti országrészekhez képest egyértelműen magasabb pontszámokkal bírnak.
A legkevésbé megfizethető járások között sem volt jelentős változás tavalyhoz képest, a lista végén ismét a Balaton környéki − a jövedelmekhez képest magas lakásárakkal szembesülő − járások állnak, és Budapest ezúttal is a lista utolsó tíz helyezettje között végzett. Mint az élhetőséget befolyásoló további fontos tényező, a bűnözési statisztikák tekintetében pedig továbbra is nagyobb városok szerepelnek rosszabbul.