A június 9-i önkormányzati és európai parlamenti választással 2024 legfontosabb belpolitikai eseményén vagyunk túl.
Nézzük a választási eredményeket! Érden és a környező települések testületei összességében jelentős átalakuláson mennek keresztül, több polgármester megbukott. A Fidesz-KDNP rengeteg pozíciót (polgármester és képviselői hely) veszített, helyben a győztes jelöltek inkább civil szervezetek égisze alatt indultak.
ÉRD
A Fidesz-KDNP polgármesterjelöltjének személye ugyan változott, de Dr. Csőzik Lászlót újra polgármesterré választották az érdiek, ezúttal óriási fölénnyel 61%-32% arányban. Kardosné Gyurkó Katalin még elődje, T.Mészáros András eredményét is jelentősen alulmúlta, hiszen nagyjából fele annyi voksot kapott, mint a győztes.
Egyéni körzetekben a Szövetség Érdért indulói taroltak, mind a 12 körzetet megnyerték, a Fideszt csak a kompenzációs lista létezése mentette meg, onnan kaptak mandátumokat. Legutóbb még 2 körzetet sikerült nyerniük.
TÁRNOK
Dr. Lukács László jelenlegi polgármester győzött ismét, újra egy fideszes kihívót győzött le 45,33 %-os eredményével. Az egyéni körzeteket pedig a polgármester csapata hozta el egy kivétellel, ahol független jelölt győzött. A Fidesz az előző választáson megszerzett két egyéni mandátumát nem tudta megtartani.
SÓSKÚT
Vélhetően az akkumulátor-újrahasznosító üzem körüli tiltakozások és a gyárat támogató hozzáállása is hozzájárult ahhoz, hogy König Ferenc eddigi polgármester megbukott. Mészáros József, a Sóskúti Civil Kör jelöltje 51.37%-os eredménnyel nyert, ráadásul itt mind a 6 képviselői helyet a Sóskúti Civil Kör jelöltjei kapták.
DIÓSD
Óriási küzdelem után mindössze 5 szavazat különbség volt az első két helyezett között.
Makádi Anna, az Élhetőbb Diósdért polgármesterjelöltje 2269 szavazattal nyert, míg Dizseri András, a Pro Civitate indulója 2264 szavazatot kapott. Spéth Géza eddigi polgármester a Diósdiak a Városért Egyesület – Otthonunk Diósd Egyesület színeiben most esélytelen volt, ugyanis csupán 1167-en szavaztak rá. Annyi vigasza lehet, hogy kompenzációs listáról bejutott képviselőként.
Ami az egyéni körzeteket illeti, a Pro Civitate 5, az Élhetőbb Diósdért 2, míg Spéth Gézáék 1 mandátumot gyűjtöttek be.
TÖRÖKBÁLINT
Elek Sándor eddigi fideszes polgármester, talán az utóbbi időszak építésügyi botrányai miatt is, megbukott. Szőke Péter, a Törökbálint Holnap Egyesület jelöltje 48,54%-os eredménnyel nyert, a regnáló polgármester Elek Sándor (Fidesz-KDNP) 47,13% szavazatot kapott. Az egyéni körzeteken a két szervezet testvériesen megosztozott, 4-4 jutott mindkettőnek.
BUDAÖRS
Talán az egyetlen, politikai szempontból kiszámítható hely, ugyanis Wittinghoff Tamás és csapata, a Budaörs Fejlődéséért Egyesület mind a polgármesteri, mind a 10 egyéni körzetet a szokásos módon begyűjtötte. Egyelőre nyoma sincs változásnak, mert az eddigi polgármester 67,33%-os fölénnyel újra győzött.
SZÁZHALOMBATTA
Közel, s távol az egyetlen hely, ahol a polgármester már a választás előtt győzött, az eredmény pedig 100%-os támogatottság lett. Vezér Mihály jelenlegi polgármesternek ugyanis most nem akadt kihívója. Jelölő szervezete, az Értünk Százhalombattai Közéleti Egyesület háromról négyre növelte egyéniben megnyert körzeteinek számát, ezzel ellentétben a Fidesz egyéni győzelmeinek száma 2-ről 1-re csökkent a településen.
SZIGETSZENTMIKLÓS
Nagy János, az Egységben a Városért jelöltje 37,42%-os teljesítménnyel diadalmaskodott, maga mögé utasítva ezzel a fideszes Dr. Vántsa Botondot, akire a választók 32,70%-a szavazott. Itt csak harmadik lett a parlamenti ellenzéki pártok közös jelöltje 14%-kal. Nagy János egyébként legutóbb a parlamenti pártok összefogásával indult és úgy nyert. Egyéni körzeteket nézve viszont fordított a kép, ugyanis a Fidesz-KDNP most 6 körzetben nyert, míg legutóbb csak 3-ban, ezzel ellentétben a parlamenti ellenzék jelöltjei a legutóbbi 7 körzet helyett csak 1-ben győztek, a maradék 3-at Nagy Jánosék vitték el.
TÖKÖL
Itt teljes volt a civil henger, ugyanis Tóth Zoltán József független induló 38,70%-os eredményével legyőzte Dr. Vass Luciát (Fidesz-KDNP), akire 35,70% voksolt. A teljes képhez tartozik még, hogy egyéni indulók szintjén a helyi Civil Kontrol egyesület 8-ból 6 körzetben megverte a Fideszt. A kormánypárt legutóbb még 5 egyéni győzelmet aratott, most 2-vel kellett beérniük.
Összegezve a helyi eredményeket, két tendencia rajzolódik ki. Az egyik, hogy a Fidesz-KDNP Pest vármegye dél-nyugati területén több polgármesteri posztot elvesztett, valamint a képviselőik száma is jelentősen csökkent. Mindez a jövőre nézve fog nekik nehézséget okozni, mert ezzel sok egyéb önkormányzati pozícióból is távozniuk kell embereiknek.
A másik legalább ennyire érdekes vonal, hogy sokan, akik eddig parlamenti pártok színeiben indultak, most inkább saját civil szervezetének volt a jelöltje és így szerzett mandátumot. Ez várhatóan tovább fogja erodálni ezen pártok tagságát és erőforrásait.
Az EP-választás tanulságai
Az önkormányzati választással egy időben megtartott EP-választás eredményei pontosan mutatják a politikai szervezetek választói szimpátiáját. Itt az országgyűlési választások szempontjából fontos Pest 01. OEVK településeit (Érd, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint és Pusztazámor) vettük górcső alá.
Öt politikai szerveződést vizsgáltunk, a Fidesz-KDNP-t, a TISZA pártot, a jelenlegi parlamenti pártok által alkotott politikai csoportosulást, a Mi Hazánkat és a Kétfarkúakat, vagyis az MKKP-t.
A többiek nem élveznek érdemi támogatást, a Jobbik-Konzervatívok pedig szinte megsemmisültek, az előző EP-választáson szerzett 5%-os eredményükkel szemben most 1% alatti eredményre voltak jók.
A 2019-es EP-választás eredményéhez képest a Fidesz-KDNP a választókerület településein 12-15%-kal (!) kevesebb szavazatot gyűjtött be, és a 2022-es országgyűlésihez képest is több, mint 10%-os visszaesés mutatkozik. Egyedül Törökbálint és Pusztazámor árnyalja a képet, ahol „csak” 9,5% volt a visszaesés.
Vadonatúj erőként a TISZA Párt nagyon magasra tette saját magának a lécet, mert rögtön első indulását 35%-os szavazat aránnyal zárta. Az egész választókerületben fej-fej mellett van a kormánypárttal. Ugyan Sóskúton ennél 5%-kal kevesebbet kapott, viszont a lényegesen nagyobb Diósdon 6%-ot vert a kormánypártra és az EP-listás szavazatok 40%-át gyűjtötte be.
A parlamenti ellenzéki pártok a jelen választás nagy vesztesei, hiszen kétszámjegyű szavazatveszteséget szenvedtek, ebből is durvább mértékűt. Az eddigi 40-45% összesített szavazatszám helyett be kell érniük ezután 15% szavazattal minden városban. Borítékolható, hogy a politikai szereplők egy része az eredmények következtében el fog tűnni a süllyesztőben.
A Mi Hazánk, mint néhány éves szereplő, az egyik nyertese a választásnak. Érd-Sóskút-Törökbálint településeken 6%-ot kaptak, a másik 3 településen pedig 10%-os eredményt értek el. Nekik pozitívum, a többieknek intő jel, hogy még a 2022-es országgyűlési eredményükhöz képest is tudták számottevően növelni szavazóik arányát az OEVK-ben.
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt a forradalmi áttörés helyett a lassú, de biztos fejlődés útját járja, ennek láttuk most is az eredményét. A 2019-es EP választáson a választókerület városaiban elért 3,5-3,8%-os eredményüket feltornászták az 5-6%-os sávba. Ez jelentős javulás a 22-es választáshoz képest is, ahol 3,17%-ot értek el, velük két év múlva komolyan érdemes számolni.
Az eredmények tükrében azt mondhatjuk, hogy évtizedes csönd után több újdonságnak lehettünk tanúi, ami előre vetíti a politikai struktúrák jelentős mértékű országos és helyi átalakulását.
A legnagyobb hatású mindenképpen Magyar Péter és vele együtt a TISZA párt megjelenése, amely felrobbantotta a hagyományos pártok uralta struktúrát és egészen döbbenetes szavazói vándorlást indított el. A másik hasonlóan nagyhatású változás, hogy egyre több helyi politikai formáció is testet ölt és eredményes kihívójává válik az országos pártok mára már elavult helyi szervezeteinek.