Rendhagyó kiállításmegnyitón jártunk a Szociális Gondozó Központban, ahol Votin Józsefnek nyílt tárlata június 13-án.
Ahogy Szűcs Gábor alpolgármester utalt rá megnyitójában, Votin József élete minden, csak nem szabályszerű. Szinte mindent kipróbált, amit útjába vetett a sors, épített házakat és berendezéseket, leomlott műemlék-épületeket, tájházakat álmodott újra, városnegyedeket tervezett.
Írt és illusztrált könyveket, országos és helyi lapokban osztotta meg gondolatait. Volt könyvtáros is Érden, szervezett és nyitott meg kiállítást ő maga is. megírta az Egy érdlakó feljegyzéseit, most pedig azt mutatta meg, hogyan látja a világot akkor, ha nem tollat, hanem ecsetet, ceruzát vesz a kezébe.
Mintegy negyven képet hozott el a Szociális Gondozó Központba, köztük újakat, és régi kedvenceket is, sőt, egy tizennyolc éves kori csendélete is látható a falon – láthatóan már akkor is igen tehetséges volt.
„Úgy gondoltam, hogy festőművész leszek, de apám azt mondta: fiam, túl puha vagy hozzá, az olyan pálya, ami nem neked való. Mondtam, hogy akkor sebész leszek – de apám szerint az sem lett volna jó, mert nem tudtam volna érzelmek nélkül tekinteni az előttem fekvő betegre.
Így aztán elhatároztam, hogy tervező, műépítész leszek. A rajzolás, a festés öröme megmaradt, lappangva, búvópatakként” – idézte fel emlékeit.
Sokat mesélt a közönségnek is. Mint mondta, nem szeretett volna formális beszélgetést, amilyen a kiállításmegnyitók sajátja, hanem maga szeretett volna szólni a közönséghez, és mindenkit buzdított arra, hogy kérdezzen.
Képei kapcsán számtalan emléket elevenített fel, kiállításokról, alkotótáborokról, élete eseményeiről, és ezt a hallgatóság hálásan fogadta.
„Nyolcvannégy év van a hátam mögött. Annyi mindenen mentem keresztül és ment rajtam keresztül, hogy bármihez nyúlok, mindenhez van egy történetem” – hangsúlyozta.
Aki szeretne jobban megismerkedni Votin József történeteivel, az Egy érdlakó feljegyzéseiben megtalálja őket, és persze jöjjön el a kiállításra, ahol nem a szavak, hanem a képek mesélnek.
A tárlatot június 30-áig megtekinthetik a Szociális Gondozó Központban (Topoly u. 2.), szerdánként 17-19 óra között. Aki más időpontban menne, egyeztessen a 06(20)333-6031-es telefonszámon.