Kitiltották az Érd Médiacentrum munkatársait Kardosné Gyurkó Kata és Hankó Balázs államtitkár sajtótájékoztatójáról, amit a Kós iskolában tartottak péntek délután. Az eset több szempontból is aggályos: a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje a választás hajrájában oktatási intézményben, egy kifejezetten gyermekek számára hirdetett programon tartott kampányrendezvényt, amit szigorúan tilt a köznevelési törvény.
Másrészt arra való hivatkozással küldték el stábunkat, hogy a sajtótájékoztató nem nyilvános – holott az M1 és más meghívottak forgathattak.
Hogy milyen esemény is volt ez? Pályaorientációs nap, ahol nyolcadikosok ismerkedhettek meg a Kósban oktatott szakmákkal, az oda járó diákok bemutatóin keresztül, az intézmény aulájában.
Számtalan ilyen eseményen vettünk már részt az iskolában. Igaz, ezt most nem az intézmény szervezte, hanem a Kardosné nevével fémjelzett ÉRteD Családbarát Városért Egyesület, és gyaníthatóan kampánycélokat is szolgált. Erre utal a meghívó is, melynek aláírója Kardosné Gyurkó Katalin:
„Kedves Fiatal! Ha érdekel, hogy a szakképzés milyen irányba halad, neked milyen lehetőségeid adódnak, vagy ugyanez érdekel a továbbtanulás, a felsőoktatás szempontjából is, akkor itt a kiváló lehetőség. Szeretettel meghívlak dr. Hankó Balázs felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkárral egy találkozóra, ahol kérdéseket is feltehetsz a téged érintő és érdeklő dolgokról.”
Sajnos, az Érd Médiacentrum munkatársainak nem adták meg a lehetőséget, hogy kérdéseket tehessenek fel. A meghirdetett időpontban értünk oda, a Kós diákjai, pedagógusai az aulában tartottak bemutatókat az érdeklődő gyerekeknek. Hogy aztán odament-e valaki az államtitkárhoz a kérdéseivel, azt nem láthattuk, ugyanis Hankó Balázs, valamint Kardosné Gyurkó Kata, illetve Aradszki András országgyűlési képviselő nem a teremben, hanem az onnan nyíló teraszon álltak, láthatóan sajtótájékoztatóra készülődve.
Mi is kiléptünk a nyitott teraszajtón, és csatlakoztunk a már kint várakozó M1-es stábhoz. Mikor Kardosné észrevett minket, odasietett, ránk mutatott, bemutatkozott, és odaszólt munkatársának, beszéljen velünk.
„Zártkörű, meghívott sajtótájékoztató van. Nem mi szerveztük a sajtót, hanem az államtitkár úr szervezése” – hangzott el a munkatárstól a magyarázat, miért nem vehetünk részt az eseményen, amint az M1 igen.
Az üvegfal mögül néztük végig a sajtótájékoztatót, azon tanakodva, miért nem lehettünk jelen. Hogy ne kérdezhessünk? Vagy nehogy megzavarjunk egy kampányrendezvényt?
Amint vége lett a pár perces sajtótájékoztatónak, Kardosné és az államtitkár, kísérőik gyűrűjében, azonnal távozott. Így aztán a gyerekeknek sem volt alkalmuk beszélgetni az államtitkárral, és mi sem kérdezhettük meg Kardosné Gyurkó Katát, nem tartja-e törvénysértőnek, hogy egy iskola falai közt, ahol épp egy gyermekeknek szóló program fut, kampányrendezvényt tart.
Persze, erre mondhatja azt a polgármester-jelölt, hogy ők a teraszon voltak, a gyermekek pedig a teremben, de a köznevelési törvény 24. szakaszának 3. bekezdése egyértelmű tiltást fogalmaz meg:
„A nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben, területén párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, továbbá az alatt az idő alatt, amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható.” Ez a jogszabály természetesen nem csak a kampányidőszakra érvényes, de a választás előtt bő egy héttel nyilvánvalóan sokkal nagyobb tétje van egy ilyen esetnek.
A Fidesz-KDNP jelöltjeinél előfordult már hasonló úgy egy hónapja. Április végén Szatmáry László XVI. kerületi fideszes önkormányzati képviselő kampányolt egy óvodai nyílt napon: a tudósítások szerint az épület előtt pultoztak a helyi fideszesek, és gyűjtötték az aláírásokat a választáson induló Szatmárynak, aki az épület aulájában fogadta a gyemekükért érkezőket, és beszédet is tartott a szülőknek és az ott lévő gyermekeknek.
Az eset nemcsak a sajtóhoz jutott el. A helyi MSZP feljelentése nyomán megjárta a helyi, majd fővárosi bizottságot, míg végül a Kúria tett pontot az ügyre. Szatmáry ugyan állította, hogy nem kampányrendezvényről volt szó, ám a Kúria végzésében kimondta: „azzal, hogy 2024. április 22-én egy óvodai nyílt napon kampánytevékenységet folytatott, megsértette a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény 2.§ (1) bekezdés c) és e) pontjában foglalt alapelveket”.
Ez a két alapelv pedig az esélyegyenlőség a jelöltek és a jelölő szervezetek között, illetve a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás.
Ítéletében a Kúria nem szabott ki büntetést. Értesüléseink szerint az ilyen törvénysértéseket nem szankcionálják szigorúan (főleg, ha első alkalommal történnek, és nem ismétlődő esetről van szó), ugyanakkor eltilthatják az illetőt a további jogsértéstől.
Nem a büntetés, hanem a nyilvánosságra kerülés, a társadalmi megvetés az, ami visszatartó erejű, hiszen az ilyen esetek mindig negatív társadalmi megítélés alá esnek. Az állampolgárok pedig a választáson leadott szavazatukkal sokkal eredményesebben szankcionálhatják ezt a magatartást, mint egy pártízezer forintos bírság.