Az Európai Unió Bírósága 2020 júliusában megsemmisítette az EU és az Egyesült Államok között létrejött, a személyes adatok továbbítását lehetővé tevő, Adatvédelmi Pajzsnak (Privacy Shield) nevezett megállapodást.
Az ír adatvédelmi bizottság nemrég arról tájékoztatta európai kollégáit: megakadályozza azt, hogy a Meta az európai felhasználóinak az adatait az Egyesült Államokba továbbítsa. A határozattervezetet – amely egyébként nem csak a Facebook anyavállalatát érintené – már elküldték a többi európai adatvédelmi szabályozó hatóságnak. Nekik most egy hónap áll rendelkezésükre, hogy véleményt nyilvánítsanak.
Nem ennyire egyértelmű a helyzet, ugyanis jelenleg is tárgyalások zajlanak az Európai Unió és az Egyesült Államok között egy olyan új adattovábbítási szabályozásról, amely lehetővé tenné a Metához hasonló vállalatok számára, hogy az ír megrendeléstől függetlenül továbbra is átküldhessék az adatokat az Atlanti-óceánon.
Talabos Viki közösségi média specialista az Érd FM 101.3 Bundáskenyér című műsorában elmondta: könnyen lehet, hogy mire a végéhez ér a jogi eljárás, már lesz egy új adatcsere-egyezmény. Az Egyesült Államok és az Európai Unió márciusban arról tájékoztatott: letették az új egyezmény alapjait. És nem mellékes szempont az sem, hogy Írországnak sem érdeke a Facebook kivonulása, mivel a cég a befizetett adóval jelentős összeggel járul hozzá az ottani költségvetéshez.