A „Láthatóvá tenni a Matrica tábort” elnevezésű tárlatot megalapozó munkafolyamat egy uniós pályázati támogatással zajló kutatás része. Az egyik helyszíne a Matrica katonai tábora volt, ahol műszeres mérésekkel kutattak eddig fel nem tárt területeket, hogy több információt gyűjtsenek a régészeti lelőhelyről, és hogy kiderüljön, a felszín alatt mi pihenhet, milyen épületek, maradványok a római korból – mondta el az Érd FM 101,3 Zónázó című műsorában Takácsné Németh Gabriella igazgató.
A kiállításon egy építészeti, virtuális rekonstrukció is megtekinthető a római kori műemlék fürdőről. Ezt a féltetős fürdőépületet sokan ismerhetik – jegyezte meg az igazgató. Valamikor a második században épült, erre születtek most építészeti tervek. A Budapesti Műszaki Egyetem készítette a virtuális rekonstrukciót, amely azt mutatja meg, hogy miként nézhettek ki a medencék, vagy az izzasztó- és pihenőhelyiségek. A látogató maga irányíthatja a folyamatot, lépkedhet az egérrel, így sétálhat az épületen belül.
Ezt a kiállításon ki lehet majd próbálni, ám a technikai feltételek nem adottak ahhoz, hogy folyamatosan rendelkezésre álljon a tárlat idején. Azonban az alkotók biztosítanak majd egy linket, amellyel mobiltelefonon használható a virtuális rekonstrukció.
Emellett különleges, eddig ki nem állított tárgyak is láthatók a tárlaton. Például kutyalábnyomos cserép, megmintázott vakolatdarabok, freskótöredék, bélyeges téglák, stukkódíszek.
A „Láthatóvá tenni a Matrica tábort” elnevezésű időszaki kiállítás szeptember végéig látható a százhalombattai Matrica Múzeumban.