A csapat nemrég a a Speciális Független Filmszemlén is különdíjat kapott.
Az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen 2002 óta szervezi a figyelemfelkeltő rózsaszín Lánchídi sétákat azzal a céllal, hogy felhívja a társadalom figyelmét a betegségre.
A 2016-ban megújult Összefogás célja ugyanaz maradt, mint kezdetekor, de tevékenységei kibővültek. A 23 kisebb és nagyobb partnerből álló összefogás azon dolgozik, hogy Magyarországon minél többet tudjanak a nők az emlőrák betegségről, a korai felismerés létfontosságú szerepéről, és a korai felismerés életkor és rizikófaktorok szerinti módjáról.
Az Egészség Hídjának legfontosabb célja, hogy a társadalom felé kommunikálja a legfontosabb információkat az emlőrákról, ennek keretében hirdetnek versenyt újságírók számára. A díjra az Érd FM 101,3 Bundáskenyér című műsorának műsorvezetői, Ba-Nyilas Hajnalka és Urbán Szabolcs is adtak be pályaművet, őket írásos dicséretben részesítették prevenciós adásaik végett.
A pályázatot elbíráló zsűri az alábbiakat emelte ki a nyertes pályamunkánál pozitívumként: figyelemfelkeltő az erős képi megjelenítés, valamint hasznos az érintett betegek megszólaltatása.
A kisfilm arról szól, hogy Tóth Tímea kézilabdázó; sportolónál a lombikprogramot megelőző vizsgálatokon derült ki a betegség, még folyamatban vannak a kezelései, de túl van a daganateltávolító műtéten, jelenleg kemoterápiát kap, és vár rá még újabb műtét is.
Tóth Klára állatorvos pedig a betegség után több mint 10 éve tünetmentes, ő is abba a korosztályba tartozott, akiknek az állami népegészségügy a korosztályi besorolás szerint még nem küldött mammográfiás meghívót, de saját tudatosságának köszönhetően mégis elment szűrésre. A videóban megszólaló Dr. Péter-Szarka György onkológus üzenete pedig az: „Ha időben elkapjuk, gyógyítható!”
Az emlőrák nem ritka betegség, élete során minden 8-9-10-ik nőt érinthet. Hazánkban évente több mint 9000 főt diagnosztizálnak mellrákkal. A betegség bárkit érinthet, de időben felismerve és időben megkezdett kezeléssel nagyon jó eséllyel gyógyítható. Mit kell tenni az időben való felismerésért? Részt kell venni a rendszeres mammográfiás emlőszűrésen, és panasz, elváltozás észlelése esetén nem kell megvárni az aktuális szűrési időpontot, hanem minél előbb orvoshoz kell fordulni!
Magyarországon az állami népegészségügyi szűrés keretében a 45 és 65 év közötti nőket hívják be kétévente mammográfiás szűrésre.
Kívánatos lenne a korosztályi határok kiterjesztése mindkét irányba, a 45 év alattiakra és a 65 év felettiekre is.
Bár az emlőrák jellemzően a középkorú, vagy idősödő nők között a leggyakoribb, a betegek kb. 10 %-a 45 év alatti, fiatal korosztályba tartozik.