A mozgalom ötlete Ausztráliából indult, ahol a férfiak úgy döntöttek, novemberben egy hónapig nem fogják leborotválni a bajszukat azért, hogy felhívják a figyelmet a férfiegészség megőrzésére, a prosztata- és hererák szűrések fontosságára. Itthon a mozgalmat MentManust Movember Magyarország Mozgalom néven az Érden élő Honti Dániel indította el.
Az Érd FM 101.3 reggeli műsorában, a Bundáskenyérben beszélgettünk Honti Dániellel, aki elmondta, hogy évente 4500 férfit diagnosztizálnak prosztata megbetegedésekkel, akik közül 1500 férfin már nem tudnak segíteni. Pedig ezek a daganatos betegségek, ha időben kiszűrik őket, jó eséllyel gyógyíthatóak.
A MentsManust egész évben országszerte szervez ingyenes PSA-teszteket a férfiak részére. Ezek a prosztata specifikus antigén-tesztek azért fontosak, mert egy egyszerű vérvétellel, korai stádiumban felfedezhető a segítségükkel a tumor, olyan esetekben is, amikor tapintással az még nem érzékelhető. A teszteken tavaly például több mint 2000 férfi PSA-szintjét mérte meg a mozgalom „Prosztata Kommandója” és a szűrtek 12%-ának volt megnövekedett PSA-értéke, akiknél további egészségügyi vizsgálatok váltak szükségessé.
– Négy pillérre épülő rendszert dolgozott ki az egyesületünk. Ez a négy alappillér: a táplálkozás, a testmozgás, a mentálhigiénia és a szűrések, ezek mindegyike létfontosságú. A rendszeres mozgással a krónikus betegségek 65%-a megelőzhető. Szoktuk mondani, hogy a férfi szívéhez a gyomrán keresztül vezet az út. Magyarországon a férfiak legnagyobb halálozási rátájában a szív- és érrendszeri problémák a számottevőek, pedig megfelelő táplálkozással ezt is meg lehetne előzni. Az, hogy az emberek többsége mindennap húst eszik, az sem az egészségüknek, sem a környezetüknek nem a legkedvezőbb. Sokkal több zöldséget és gyümölcsöt kellene fogyasztanunk.
A „Mosoly a bajusz alatt” elnevezésű kampány egy hónapon át a pozitív, lelkileg-testileg kiegyensúlyozott mindennapi életvitelre hívja fel a figyelmet. A kampány hasznos tanácsokat és tippeket ad, valamint megkérdez közismert személyiségeket is, hogy mit tesznek hétköznapjaikban a boldogságuk érdekében, ami ugye tudjuk, jelentősen hozzájárul fizikai egészségünkhöz is.
Hallgassa meg a beszélgetést!