Beszédében Csőzik László, Érd polgármestere kiemelte, ebben a gyászünnepben nagyon sok fájdalom rejlik.
„Apák és anyák, fiúk és lányok, fivérek és nővérek egymást követő nemzedékeink adták oda maguk közül a legbátrabbakat”
– hangsúlyozta Csőzik László, emlékeztetve arra, már az I. világháború óta megemlékeznek a hazáért életüket áldozókról.
A polgármester beszédében megemlítette, amikor 1924-ben – amikor nemzeti ünneppé emelték a Hősök Napját – Érden közadakozásból állítottak szobrot a Hősök terén. Hozzátette, az emlékművön az I. világháborúban elesett katonák neve olvasható, külön táblán pedig a II. világháborús áldozatok neve szerepel.
Beszédében Csőzik László hangsúlyozta, a két világháború borzalmas sebet ejtett hazánkon. Az I. világháborúban 127 Érdről bevonult katona veszítette életét, míg a II.-ban 257-en soha nem tértek haza.
„Minden egyes név egy sors, egy tragédia, egy hazavárt, ám meg nem érkezett lélek. A harctéren elesettek mellett a civil áldozatokra is emlékeztetnek bennünket”
– emelte ki Érd polgármestere.
„Haláluk Magyarország tragédiája, emlékük megőrzése közös feladatunk. Hírüket és nevüket őrizzük meg ebben a világban és a szívünkben és igyekezzünk olyan világot teremteni, amilyenről egykor ők is álmodtak: szabad, független és békés Magyarországot”
– zárta beszédét Csőzik László.
A városvezetés ünnepi megemlékezésére meghívta az Érdi Fideszt is, de a párt a városi megemlékezés előtt tartott ünnepséget.
Pergel Antal történész beszédében emlékeztetett, az érdi emlékművel Dankó József szobrászművész készítette és 1924. augusztus 24-én avatták fel.
A történész hangsúlyozta, az áldozatokra igazak a régi magyar himnusz sorai:
„Sírnak és zokognak, édes árváknak szívei, hazánk pusztulásán özvegyek lelkei. Magyarországról, édes hazánkról, ne felejtkezzél el szegény magyarokról.”
Dr. Aradszki András, a térség országgyűlési képviselője beszédében aláhúzta, a hősökre való emlékezés a nemzeti emlékezés része volt és reményei szerint – ha ilyen sokan összegyűlnek – a nemzeti emlékezés része is marad a jövőben.
„Azok legyünk mi mai magyarok, hogy soha ne feledkezzünk el őseinkről, azokról a férfiakról, nőkről, anyákról, akik a hazájukért a legfontosabbat, az életüket adták. Nélkülük nem lenne ma szabad Magyarország, nem lenne ma egy szuverén állam Európa közepén és nem lenne az a kultúra, amire mi mindannyian büszkék vagyunk”
– fogalmazott dr. Aradszki András.