Tóth Béla, a Táborfigyelő vezetője emlékeztetett, a táborok kiválasztásánál az első dolgunk, hogy legális tábort válasszunk, azaz olyat, amit alapítvány, egyesület vagy vállalkozás szervez. Ez azért fontos, mert ezek a táborok számíthatnak hatósági ellenőrzésre és elvárhatjuk tőlük, hogy minden egészségügyi és biztonsági szabályt betartanak, így gyermekünk egészségesen és élményekkel telve térhet haza a táborból.
Tóth Béla hozzátette, a szürke gazdaságból választott táborok esetén kétséges, milyen szabályokat tartanak be.
A taborfigyelo.hu azonban előszűri a táborokat és ez alapján jelenleg 900 legálisan működő turnusra lehet foglalni a portálon.
Tóth Béla felhívta a figyelmet rá,
a legjobb ár-érték arányú turnusok nagyon gyorsan betelnek, ezért aki jó áron szeretne jó minőségű tábort, az minél előbb foglaljon.
Az Érd Tv érdeklődésére elmondta, 2020-ban a pandémia hatására 60%-os foglaltsággal üzemeltek a táborok, ami arra volt elég, hogy a táborszervező vállalkozások életben maradjanak. Megjegyezte, bizakodnak, mert azt látják, jelenleg 20-25%-kal többen foglalnak, mint 2020 azonos időszakában.
Arra a kérdésre, milyen típusú táborok a kedveltebbek, Tóth Béla elmondta, bár eddig az volt a jellemző, hogy fele-fele arányban választják a napközis és ottalvós táborokat, ez most minimálisan elmozdult a napközis táborok irányába.
Kifejtette, idén 10-ből 6-an választanak napközis tábort, ami egyrészt annak tudható be, hogy ezekből nagyobb a kínálat, másrészt annak, mert az áruk is kedvezőbb, hiszen egységnyi összegből több hetet tudnak lefedni a nyárból.
Arról is beszélt, a sport és idegennyelvi (elsősorban angol nyelvi) táborok mellett a kalandtáborok a legnépszerűbbek, de sokan választanak kézműves és lovastáborokat is. Hozzátette, sokan keresnek olyan extrém táborokat is, mint például a jobb agyféltekés rajztábor, az androidos alkalmazásfejlesztőtábor vagy dzsungelkörülmények között megszervezett katonai tábor.
Tóth Béla az Érd Tv-nek ismertette, a Táborfigyelő két szinten minősíti a táborokat. Előbb az első szinten előszűrik, azaz megvizsgálják legális-e a tábor és akár tanácsot is adnak a szervezőknek. A második szinten, vagyis a minősítőn pedig már
több mint 300 kérdés alapján minősítik a táborokat.
Ennek köszönhetően idén több mint 10 ezer gyermek táborozhat minőségi táborokban – hangsúlyozta.
Elmondta azt is, idén a napközis táborok átlagára turnusonként 33-35 ezer forint, míg az ottalvósaké 53-55 ezer forint, de hatalmas az olló a piacon, mert van 26 ezres és 300 ezres ottalvós tábor is.
Tóth Béla arra kéri a szülőket, vizsgálják meg a táborok ár-érték arányát, mert egy ilyen pandémiás időszak után a gyermeknek is különösen fontos, hogy minél több élményt szerezzen.