Március 19-én 13 órakor elkezdték az oltást a dr. Romics László Egészségügyi Intézményben is, ahol március 20-án estig 1032, 60 év feletti, oltásra regisztrált és értesített érdi és környéki lakos kapja meg első oltását a Pfizer/BioNTech oltóanyagából.
Mint Bárány Zsolt, a szakrendelő főigazgatója az Érd Tv-nek elmondta, az oltási program egy új szakaszába lépett azzal, hogy a járóbeteg szakrendelőket is bevonták. Emlékeztetett, kedden kapták meg a felkérést, hogy négy nap alatt adják be az 1032 rendelkezésre álló oltóanyagot. Abban viszont szabad kezet kaptak a Pest Megyei Kormányhivatal Oltási Munkacsoportjától, hogy mikor oltanak, ezért döntöttek amellett, hogy az alacsony forgalmú péntek délutánt, illetve a teljes szombati napot szánják az oltásra.
Arra a kérdésre, hogyan kezelik az épület előtt oltásra várakozókat, a főigazgató ismertette, bár az injekció beadása valóban kevés időt igényel, de az érkezőket ellenőrizni kell, nekik nyilatkozatot kell tenniük. Kifejtette, hogy ritka esetekben nem várt reakció is felléphet az oltás beadása után, ezért az beoltottaknak még fél óráig orvos közelében kell maradniuk, ezt úgy oldják meg, hogy őket külön folyosóra irányítják.
Bárány Zsolt hangsúlyozta, bár sokan érdeklődtek, mert szerettek volna kapni a Pfizer vakcinájából, jelenleg csak a központi lista alapján oltanak.
Arra a kérdésre, mi történik, ha valaki nem tud eljönni az oltásra Bárány Zsolt azt válaszolta:
“A legnagyobb bűn, ha eloltatlan vakcina marad.”
Hozzátette, az oltási munkacsoport ezért készített egy B-listát, melyen azok a környékbeliek szerepelnek, akik adott esetben pár órán belül megkaphatják az oltást, ha más nem él a lehetőséggel.
A főigazgató részletezte, az oltás csak az adott időpontra érvényes, így aki a megjelölt időben nem tudott elmenni, az másnap már nem mehet. Igaz, a főigazgató szerint kevesen lesznek, akik nem élnek az oltás lehetőségével.
A rendelőben elkezdődött oltás első órájában azt tapasztalták, hogy az értesített 60 betegnek mintegy másfélszerese érkezett meg. Részletezte, a Romicsban öt különböző oltóhelyen végzik az oltást a csoportok (orvos, asszisztens és adminisztrátor), emellett három érdi gyermek háziorvos jelezte, hogy szombaton önként segít az oltásban.
Arra a kérdésre, hogy a jövőben hogyan végzik az oltást, Bárány Zsolt még nem tudott konkrétumokkal szolgálni. Mint mondta, az biztosnak látszik, hogy öt hét múlva ugyanez az 1032 ember kapja meg a második adag oltását is. A többi hétvégi oltásról viszont a munkacsoport dönt a vakcinák mennyiségének függvényében is.
Kitért arra is, az első oltást rögzíteni kell az EESZT-rendszerben, amely után a beoltott pár hét múlva megkapja védettségi igazolványát is.