„Hamvazószerda azért izgalmas nap, mert a szent negyven nap kezdete”
– ismertette Hajdu Ferenc katolikus plébános, kifejtve, a negyven napba azonban nem számítanak bele a vasárnapok.
„Ezzel kezdődik az a szent negyven nap, amikor Jézus Krisztus szenvedésére és kereszthalálára készülünk úgy, hogy feltámadását is ünnepelni tudjuk” – fogalmazott Hajdu Ferenc.
„Jézusnak az emberek bűnei miatt kellett szenvednie. Abban az esetben, amikor észreveszem, hogy a saját butaságom miatt valakinek rossz lesz, valami belül megmozdul bennem, hogy nem kellett volna neki ártanom” – mondja a katolikus plébános azzal kapcsolatban, hogyan jelenik meg a bűnbánat a hívő emberekben.
„A mi bűneink miatt szenvedett Jézus, a mi bűneink miatt halt meg és a mi bűneink megbocsátását jelenti az ő feltámadása”
– tette hozzá.
Hajdu Ferenc beszámolt arról is, hogy a nagyböjt első napjának szokása a hamvazkodáa, azaz az előző évi virágvasárnapon használt barkaágakat égetik el és az ebből származó hamut hintik a fejükre.
„És azt mondjuk: emlékezz ember: porból vagy és porrá leszel”
– így Hajdu Ferenc.
A plébános emlékeztetett, a hamvazószerdáról már a legkorábbi századokban megemlékeztek. Ez eleinte olyan bűnbánati idő volt, amikor azokat a megkeresztelt embereket fogadta vissza az egyház, akik valamilyen vezeklést végeztek, ugyanakkor a keresztségre készülők is bekapcsolódtak.
„Ez az a gyökér, amelyből a X-XI. században intézményesül az általunk ismert Hamvazószerda, illetve a szent negyven nap gyakorlata” – ismertette.
A böjt kapcsán kifejtette, ennek lényege, hogy az ember képes uralni a vágyait. „A húsétel a középkor embere számára ünnepi étkezést jelentett, amiben ritkán volt része. Tehát amikor a húsételtől tartózkodtak, az nem számított olyan nagy dolognak, hiszen egyébként sem ettek húst, ugyanakkor kifejezte azt, hogy most nincs ünnepben részünk. Ahogy változik az idő, a húsételtől való megtartóztatás maradt, de az emberek rádöbbennek arra, hogy mekkora szükségük van rá, hogy saját vágyaikat uralják” – mondta Hajdu Ferenc.
„Úgy gondolom, a böjtre, az önmegtagadásra az embernek önmaga uralására borzasztóan nagy szükség van most a XXI. században is”
– jegyezte meg.