Az Országgyűlés 2000-ben hozott döntése alapján 2001 óta minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. Az emléknapon megemlékeznek a csaknem hatszázezer magyar, többségében zsidósága miatt üldözött és meggyilkolt áldozatra.
A II. világháborút megelőzően pezsgő kulturális élet jellemezte az érdi zsidóság mindennapjait. Erről azonban már nemigen tud senki mesélni, hiszen a zsidók elhurcolásával ennek vége szakadt. A Dunamenti Zsidó Kulturális Egyesület 75 évvel később azzal a céllal alakult meg, hogy emléket állítson a holokauszt érdi áldozatainak és újra felélessze a zsidó hitéletet a városban.
2011 óta az ófalusi zsidó temetőben emlékeznek és emlékeztetnek az európai zsidóság célzott megsemmisítésének éveire. A temetőben ezúttal is elhelyezték az emlékezés köveit az érdi áldozatok emlékművén.
Az eseményen beszédet mondott Csőzik László polgármester, aki arra emlékeztetett, „hogy nem lehet némának és cinkosnak maradni akkor, amikor az emberséget viszik a mészárszékre.”
Nézze meg a polgármester beszédét:
Az áldozatok emléknapján Hidasi Endre, a DUZSIKE elnöke mondott megemlékező beszédet, ebben hangsúlyozta: „6 millió zsidó esett áldozatul a fasiszta Németország zavaros ideológiájú vezetőinek tervei alapján végrehajtott deportálásoknak”.
Nézze meg Hidasi Endre, a DUZSIKE elnöke beszédét.