A főtérről régóta tudom, hogy nincsen, mármint van, persze, de hivatalosan nem így hívják. Amikor egy szűk évtizede átadták, le szerettem volna fotózni az új utcanévtáblát, de nem találtam, pedig vagy háromszor körbejártam a teret. Mint kiderült, az önkormányzat előtti terület továbbra is Alsó utca maradt, csak épp térré alakították, és elzárták a gépkocsiforgalom elől. Az újonnan létrehozott, a Budai úttal párhuzamosan futó sétánynak viszont már adtak nevet, hiszen – mint egy 2012-es előterjesztés tartalmazza – „az utca nevét közterületként való lejegyzését követően egy éven belül meg kell állapítani, ezért időszerű, hogy a városközpont közösségi tere jelentőségéhez méltó elnevezést kapjon”.
A Batthyány Fülöp sétány és a Múzeum sétány merült fel, mint lehetséges névváltozat, és végül a Múzeum sétányra esett a választás. Sétány ide, Alsó utca oda, a szökőkutas, füves placcot kezdetek óta főtérként említi mindenki, írásban pedig nagy kezdőbetűvel, Fő térként vagy Főtérként szerepel – holott valójában ez nem hivatalos közterületnév. Hogy miért nem kapta meg dokumentáltan is a Fő tér, esetleg a Batthyány tér nevet? Azért, mert akkor a Polgármesteri Hivatal címét is meg kellene változtatni – ami több költséggel, bosszúsággal, tortúrával járna, mint amennyi haszonnal. Így marad most már szokásjog alapján Fő tér, illetve Főtér a főtér. Úgyis érti mindenki, nem igaz?
A Bem tér már más tészta. Bem köz van csak, a Teleki iskolánál, és az párhuzamosan fut a Törökbálinti úttal. A Google térkép Bem térként jelöli az óvoda előtti kis parkolót, de az ingatlannyilvántartásban ilyen elnevezésű tér nincs. Hogy hogyan, mikor ragadt rá az Iparos út e részére, illetve a környező területre a Bem tér elnevezés? Ha olvasóink tudják, írják meg nekünk!