Az új szolgáltatás kettős célt szolgál: jól jár vele a lakos, hiszen nem kell kötegelnie, elszállíttatnia a nyesedéket, és jól jár vele az ÉTH is, mivel így a hulladékgazdálkodás során új terméket tudnak kinyerni – ez pedig a mulcs, ami talajtakarónak és fűtőanyagként is hasznosítható – tudtuk meg Pató Simon cégvezetőtől.
– A darálást nem a lakosok, hanem a munkatársak végzik majd, akik az ingatlanokhoz szállítják a szerkezetet. Jelenleg a kísérleti fázisnál tartunk: ebben az évben szeretnénk kialakítani magát a rendszert. Amit már most látunk, az az, hogy a lakosságnak nagy igénye van erre a szolgáltatásra: hétfőre, keddre és szerdára már nincs a gépnek szabad kapacitása – mondta Pató Simon. (A szolgáltatást az ÉTH ügyfélszolgálatán kérhetik.)
A szabályozást még ki kell alakítani (mekkora lesz az a mennyiség, amelyet térítésmentesen darálnak le), most ugyanis az látszik, hogy 3-tól 60 köbméterig van igény, ez utóbbi pedig mindenképp meghaladja azt a mennyiséget, ami még beleférhet az önkormányzat rendeletébe.
Várhatóan évi egy alkalommal fogják biztosítani ezt a szolgáltatást a lakosoknak, regisztráció után (ahogy a házhoz menő lomtalanításkor már megszokhattuk).
A darálékot, azaz a mulcsot vagy otthagyják az ingatlantulajdonosnak (nagyon jó takaróanyagot jelenthet a kiskertben, ráadásul a mulcs használatával kevesebb gaz keletkezik, így csökken a zöldhulladék mennyisége is), vagy elszállítják és hasznosítják. Erre nézve is vannak már elképzelések, a darálék ugyanis tüzelés céljára is kiváló (sok olyan intézmény van, amely pelletkazánt alkalmaz, és mulcsos tüzelési rendszert működtet).
A cégvezető elmondta azt is, hogy terveik közt szerepel 3-4 kisebb teljesítményű ágdaráló beszerzése is, és ha szükséges, ezeket is a lakosság rendelkezésére bocsájtják, jelképes térítési díj fejében.