Nyitott kapuk várták péntek este az ÉSZC Kós Károly Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájába látogató felnőtteket és gyerekeket, akik az országszerte megrendezett Szakmák Éjszakája program keretében próbálhatták ki az intézményben oktatott szakmákat.
A tornateremben a rendészeti képzéshez tartozóan harcművészeti bemutatót tartottak a tanárok és a diákok, a tankonyhában, -étteremben a végzősök próbavizsgájába kukkanthattak bele a látogatók.
– Az egyik gyermekünk cukrásznak tanul, nagyon szereti a szakmáját, és úgy látjuk, jó képzést kap itt. Szerettük volna látni a többi itt oktatott szakmát is – mondta tudósítónknak egy édesanya, aki férjével és kisebb gyermekeivel érkezett a Szakmák Éjszakájára. Mint mondta, a szakács szakma őt magát is érdekelné, esti képzés keretében.
Eljöttek olyan diákok is, akiket már felvettek, jövőre kezdenek a Kósban. Ahogy egyikük elmondta, szerették volna látni, mit is tanulnak itt a diákok.
A tanboltban az idegen nyelvű kommunikációt gyakorolták, a cukrászok pedig a tortadekoráció rejtelmeibe avatták be a vendégeket. Ez a foglalatosság nagyon tetszett a legfiatalabb látogatóknak – az egyik kislány a marcipán nyújtása közben elárulta, hogy ő nagyon szeretne majdan cukrásznak tanulni.
A lakatosműhelyben a kézi, gépi megmunkáló műveleteket, az autószerelőknél a centrírozást és a kerékcserét mutatták be.Tárt ajtókkal fogadták a látogatókat a kilencedikes villanyszerelők is. Az irodai titkár szakma iránt érdeklődőknek a spirálozást, laminálást mutatták be a fiatalok, de aki akart, megismerkedhetett a gyorsírásjelekkel is.
A Kós iskolában tartottak bemutatót ezen az estén a Cooptim Kft. szakemberei is – a látogatók kézbe foghatták a Masat–1, azaz az első magyar műhold vázát, aminek a mechanikus elemeit, a keretét, a lemezeit a cég gyártotta. Mint Dudás Csaba technológus elmondta, ez a tízszer tíz centiméteres, egy kilogramm súlyú műhold kísérleti jellegű gyártmány volt, ami a tervezett élettartamának hússzorosát érte el.
A Szakmák Éjszakája nem a nyolcadikos, hanem a felső tagozatos, középiskolás, illetve felnőtt korosztályt (szülőket, illetve szakmaváltást fontolgatókat) célozta meg, azokat, akik szívesen kipróbáltak volna egy-egy szakmát, hiszen ezek az ismeretek elengedhetetlenek a helyes pályaválasztáshoz, és arra is kiváló lehetőség volt, hogy eloszlassa a tévhiteket egy-egy szakmával kapcsolatban.