– A verseny célja, hogy az érdi, illetve a környékbeli diákok figyelmét felhívjuk arra, hogy mennyire fontosak a rovarok. Nagyon sok helyről hallunk arról, milyen szinten pusztulnak a méhek, a beporzó rovarok. Amerikában 50 százalékos, Nagy-Britanniában pedig 45 százalékos csökkenés volt 2006 óta a méheknél. Azért fontos ez, mert számunkra azok a haszonnövények, amelyeket megeszünk, az alma, az eper, a paradicsom, a paprika léte mind a méhektől függ – hangsúlyozta Mácsai Anetta, a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatóhelyettese.
– A rovarszállók kapcsán nemcsak a beporzókra gondolunk, hanem olyan élőlényekre is, amelyek kártevőket pusztítanak, a lebontásban segítenek. Nem egyszerűen arról van szó, hogy felmérjük a gyerekek kézügyességét, hanem egy környezetvédelmi, természetvédelmi problémára is igyekszünk felhívni a figyelmüket – tette hozzá a múzeum igazgatóhelyettese.
Nem a kinézetet értékelik, hanem a funkciókat: fontos, hogy ne készüljön például friss, gyantás fából a rovarszálló. A kreativitás, a kivitelezés pedig másodlagos lesz – tudtuk meg Mácsai Anettától.
Az igazgatóhelyettes arról is beszélt, hogy a versenyt 10-14 éves diákoknak hirdették meg, melyen egyénileg és csoportosan is indulhatnak a gyerekek. A pályamunkákat május 16-ig várják a Magyar Földrajzi Múzeum pénztárában. A rovarszállón pedig fel kell tüntetni a készítő nevét, életkorát, illetve elérhetőségét.
A három legjobb pályamunkát a múzeum kertjében állítják majd ki.
Mácsai Anettát Szabó Beáta kérdezte a verseny részleteiről, az interjút itt hallgathatják meg: