– Egy baráti meghívásnak eleget téve jutottam el 2005-ben Costa Ricába, ahol néprajzkutató kollégám le akart beszélni Guatemaláról. A piramisokról mindenképp. Én viszont kötöttem az ebet a karóhoz: márpedig a piramisokat látni akarom. Kiharcoltam hát Guatemalát, s amikor megpillantottam az első piramist, földbe gyökerezett a lábam. Annyira, hogy idén harmadszor mentem vissza – idézte föl a kezdeteket az előadó.
Ez volt hát a szerelem pillanata. Nem konkrétan a maják iránt lobbant lángra az érdeklődése, nem lett belőle majakutató, általában a fejlett civilizációk összeomlása, eltűnése kezdte foglalkoztatni, lett a mániája – ahogy fogalmazott –, s ettől az érdeklődéstől sarkallva kezdett a világban utazgatni. Mindenhol azt kereste, hogy mi lehet az oka annak, hogy kultúrák felvirágoznak, aztán összeomlanak. Így lett (másik) nagy szerelme Ázsia, nagy élménye Kambodzsa. Megdöbbentő felismerése pedig, hogy Ázsiában túlnyomórészt sokkal szegényebbek az emberek, mint mi, mégis sokkal boldogabbak.
Óhatatlan a kérdés, hogy egy nyelvészprofesszor expedíciói során feledheti-e eredeti szakmáját? Ahogy sejteni lehetett, Balázs Géza egy idegen országban a nyelvre is kíváncsi, s érdeklődéssel figyelte, ahogy Guatemalában még mindig 23 változatát beszélik a maja nyelvnek. Antropológus nyelvésznek vallja magát, tehát a szokások és a nyelv-használat kapcsolatát vizsgálja, mint a köszönések, megszólítások, nyelvi szertartások. De ez is inkább csak olyan mellékes hozadéka az utazásainak a fentebb említettek mellett.
A Földet kétszer körbe utazva vizsgálta meg Balázs Géza az egykori, összeomlott, eltűnt vagy éppen most vészjósló jeleket mutató civilizációk helyzetét, harminc országot járt be: Azerbajdzsán, Belize, Costa Rica,Egyesült Arab Emírségek,Egyiphttps://erdmost.hu/wp-content/uploads/2021/06/business-blog-session-cover-img-03.jpg, El Salvador, Fülöp-szigetek, Grúzia, Guatemala, Honduras, India, Irán, Izrael, Jordánia, Kambodzsa, Katar, Laosz, Maldív-szigetek, Marokkó, Mexikó, Mianmar (Burma), Mikronézia, Nepál, Omán, Srí Lanka, Szingapúr, Thaiföld, Törökország, Tunézia, Vietnam. Ezekről az utazásokról olvashatunk élvezetes beszámolókat, de praktikus tanácsokat is a szerző könyvéből, s ezekből a történetekből szemezgetett előadásában is.