Varga Dániel, diósdi háziorvos az Érd FM 101.3 hírműsorának elmondta: a korábbi évekhez képest ötször-hatszor több betege kéri az oltást, de mivel nem kapott elég oltóanyagot, hogy mindenkinek beadja, most kénytelen várólistára felvenni az igénylőket. Mint mondta, az elmúlt években körülbelül 350 adagot kapott, idén azonban nagyjából százzal kevesebbet, ami a héten el is fog fogyni.
Mivel a háziorvosok tisztában voltak azzal, hogy ez a mennyiség korántsem lesz elég mindenkinek, a Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlásait követve prioritási listát állítottak fel: az első adagokból a 60 év feletti és a rizikócsoportba tartozó, krónikus, daganatos, szív-, tüdő-, vese- vagy cukorbetegeket oltják be. Fiatal, egészséges pácienseknek egyelőre azt javasolják, várjanak türelemmel.
Miért érdemes oltani?
Koronavírus idején az influenza elleni oltást azért ajánlják, mert a két fertőzés egy időben jelentősen növelheti a súlyos állapot kialakulásának kockázatát főleg az idősek és a krónikus betegek körében. Amennyiben a rizikócsoportba tartozó gyermekeket, kisgyermekeket, várandós nőket és az idős, beteg embereket beoltják influenza ellen, panaszok jelentkezése esetén az orvosok nagy valószínűséggel tudják elkülöníteni az influenzás és a koronavírusos betegeket. Azért is érdemes oltatni, hogy a gyerekek vagy az amúgy egészséges felnőttek ne adják tovább a fertőzést az idősebb, krónikus beteg családtagoknak.
Hallgassa meg az interjút, Varga Dániel, diósdi háziorvossal!